ORCID

Identifikátor vědeckých pracovníků a jejich publikační činnosti

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) je nezávislou komunitou vytvořené rozhraní, které vzniklo za účelem zpřehlednit identifikaci jednotlivých vědeckých pracovníků, informací o nich a jejich publikacích. V různých systémech a databázích (např. Web of Science, Scopus, CrossReff) není neobvyklé, když v nich tentýž autor figuruje pod různými variantami jmen (např. s diakritikou či bez ní), což například při zjišťování publikační aktivity autora komplikuje práci jejich domovským institucím, ale i samotným autorům. Cílem rozhraní ORCID je tedy umožnit vědcům po vytvoření jejich profilu na ORCID provázat s ním záznamy jejich publikací ve vybraných databázích včetně Web of Science a Scopusu.

Jak si vytvořit účet v ORCID

V prohlížeči otevřete adresu http://orcid.org a na úvodní stránce u prvního kroku klikněte na Register now. Na následující stránce vyplníte registrační formulář (jméno, příjmení, e-mail, heslo apod.), čímž si v ORCID vytvoříte účet.

Citační metriky

Představení stránky s profilem autora

Představení stránky s profilem autora

Jak přidat do účtu v ORCID publikace

 1. Na stránce s profilem v části Works klikněte na +Add works a z nabídky zvolte buď stažení záznamu z některého z ORCID provázaných systémů (Search & link), nebo importování již dříve vytvořeného záznamu ve formátu BibTeX (Import BibTeX), či ruční přidání záznamu (Add manually).

  Jak přidat do účtu v ORCID publikace

  Pro provázanost s jinými systémy doporučujeme zvolit Search & link.

 2. Následně se zobrazí seznam databází, ze kterých lze záznamy publikací stáhnout. Pro zlepšení identifikace publikací autora je vhodné záznamy svých publikací stáhnout se všech dostupných databází. ORCID duplicity sloučí do jednoho záznamu, který opatří informací o  databázích obsahujících příslušnou publikaci. Záznamy z Web of Science se stahují prostřednictvím Publons, tj. je třeba mít vytvořen účet u ResearcherID a v něm mít z Web of Science již stažené záznamy.

  seznam databází
 3. Po výběru databáze je třeba kliknutím na Authorize poskytnout souhlas s poskytnutím vybraných údajů o vás zdroji, ze kterého chcete záznamy s účtem v ORCID získat.

  souhlas s poskytnutím vybraných údajů o vás zdroji

  Pro provázanost s jinými systémy doporučujeme zvolit Search & link.

 4. Poté se otevře příslušný zdroj, např. v případě Publons kliknutím na tlačítka Go určíte, které údaje se z ResearcherID stáhnou do vašeho účtu u ORCID.

  Stažení údajů z ResearcherID

  Ve Scopusu naopak nejdříve určíte, který z nalezentých autorů jste vy, po čemž se zobrazí se jménem provázané záznamy publikací, které až nyní půjde stáhnout do ORCID.

  Stažení údajů z ResearcherID
 5. Součástí záznamů, které byly duplicitně staženy z různých zdrojů, je odkaz Preferred source, který rozkliknete, načež vlevo se zobrazí seznam zdrojů záznamů. Kliknutím na Make preferred v řádku příslušného zdroje určíte, který se má v záznamu vlevo zobrazovat jako primární.

  Zobrazení seznamu zdrojů záznamů