Academia.edu

Sociální síť umožňující zpřístupnit plné texty a evidující jejich stahování

Academia.edu je zdarma dostupná sociální síť umožňující registrovaným uživatelům zpřístupnit své plné texty a sledovat jejich návštěvnost. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že zpřístupnění textu nesmí být pochopitelně v rozporu s autorským zákonem a z něj vyplývajícími podmínkami. Kupříkladu jestliže vydavatel, u něhož autor publikoval, ve svých podmínkách zakazuje vystavení vydané verze článku, ale povoluje vystavení do redakce odevzdané verze textu psané např. ve Wordu, může autor vystavit pouze tuto wordovskou verzi.

Výhodami registrace v Academia.edu je možnost podělit se o výsledky své vědecké práce s širokou veřejností a zároveň mít základní přehled o čtenosti svých textů na základě v Academia.edu integrovaných metrik. Ty zprostředkovávají přehledy o počtu návštěv profilu autora, počtu stažení příslušných textů včetně informace o městě a státu, z něhož čtenář autorův text stáhl.

Jak si vytvořit účet u Academia.edu

V prohlížeči otevřete adresu http://academia.edu. Chcete-li se do sítě připojovat přes váš účet na Facebooku nebo Google+, kliknete vpravo nahoře na Log In, načež se otevře stránka s tlačitky pro Facebook a Google+. Chcete-li si vytvořit unikátní účet u Academia.edu, klikněte vpravo nahoře na Sign In, po čemž se otevře stránka s poli pro vaše jméno, příjmení, e-mailovou adresu a heslo. Po vyplnění těchto údajů a jejich potvrzení se zobrazí stránka s výzvou k nahrání prvního vašeho textu. Ať už svůj první text nahrajete nebo tento krok přeskočíte, zobrazí se následně stránky s možností uvést svoji afiliaci či další údaje o vás, které se budou zobrazovat na vašem profilu.

Jak si vytvořit účet u Academia.edu

Představení stránky s profilem autora

Představení stránky s profilem autora

Přidání záznamu a plného textu do profilu autora

  1. Ve svém profilu kliknete na Upload papers.

  2. Pro vložení záznamu i s plným textem klikněte na tlačítko Choose File, pro vložení jen záznamu klikněte na odkaz No file to upload?. Plný text lze nahrát i později pomocí tlačítka Upload File, které je součástí každého záznamu.

    Přidání záznamu a plného textu do profilu autora
  3. Na následující stránce se zobrazí formulář pro vložení názvu publikace, jejího abstraktu a případných spoluautorů.

  4. Poté se zobrazí stránka, na níž můžete uvést klíčová slova či oborové oblasti, do nichž spadá váš text a kterou se vkládání záznamu končí.

Zobrazení metrik v Academia.edu

Kliknutím na odkaz Analytic nahoře v menu zobrazíte stránku

Přidání záznamu a plného textu do profilu autora