Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Poznámky k anatomii a fyziologii slinných žláz

Vývody ústí do dutiny ústní. Rozlišujeme tři velké párové slinné žlázy (příušní – gl. parotis, podčelistní – gl.submandibularis, podjazykové – gl.sublingualis) a nepárové, malé, přídatné žlázy (asi 700), rozmístěné ve sliznici dutiny ústní a hltanu.

Funkce slinných žláz

Produkci slin stimulují fyzikální, chemické a psychické faktory. Slinné žlázy u kojence jsou malé a tvoří jen omezené množství slin. Se změnou stravy se žlázy zvětšují a začínají vylučovat větší množství sliny. Za 24 hodin se vytvoří u dospělého člověka asi 1–1,5 l smíšené sliny, což je bezbarvá nebo lehce bělavě zkalená, vazká tekutina složená z 99,5 % vody a 0,5 % organických, anorganických a celulárních složek. Slinami se vylučují i viry, stopové prvky, kovy atd. Podíl jednotlivých žláz na produkci slin se výrazně liší (největší podíl slin za den vytvoří submandibulární žlázy – více než 50 %). Produkci slin můžeme ovlivnit farmakologicky.

• Xerostomie (sicca syndrom): suchost sliznic dutiny ústní způsobené nedostatečnou tvorbou slin – při dehydrataci, po ozařování, onemocnění slinných žláz, centrální afekcí autoimunitního nervového systému slinných žláz, při Sjögrenově syndromu.
  • Sialorrhoea: nadměrná tvorba slin – např. při prořezávaní zubů u dětí, psychogenní faktory
  • Ptyalismus: zvýšené vylučování slin (ptyalismus gravidarum), může být chorobné odtékání slin z úst při neurologickém onemocnění (epilepsie, parkinsonismus).

Význam slin:

• trávení – rozmělňuje jídlo, zvlhčuje sliznici úst, zahajuje trávení ptyalinem, obsahuje i lipolytické a proteolytické enzymy
  • ochrana zubů – enzymovým a mechanickým působením odstraňuje zbytky potravy, obsahem fluoru se podílí na udržování zubní skloviny, účastní se na tvorbě zubního plaku
  • chuťové vnímání – omýváním chuťových pohárků
  • imunologická obrana – protiinfekční působení – obsahuje baktericidní i bakteriostatické látky
  • vylučování látek z organismu
prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. |
MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D., MUDr. Lukáš Lavička |
Klinika dětské ORL Lékařské fakulty MU a Fakultní Nemocnice Brno |
Nahoru, návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Lékařské fakulty MU
| Technická spolupráce: