MPV01Zk Právní informatika II

Právnická fakulta
podzim 2007
Rozsah
1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Danuše Spáčilová (přednášející)
JUDr. Mgr. Antonín Špiruda, Ph.D. (pomocník)
Mgr. Bc. Adam Ptašnik, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Garance
JUDr. Danuše Spáčilová
Katedra právní teorie – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: Věra Šilingrová
Rozvrh
Po 24. 9. až Pá 21. 12. každý sudý čtvrtek 8:00–9:30 140
Předpoklady
( NOW_LIMIT ( MPV01Z Právní inf. II cv. ) || MPV01Z Právní inf. II cv. ) && ! NOWANY ( MP312K Cvičení z Právní informatiky , MP414K Cvičení z Právní informatiky )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Jiné omezení: Předmět je určen pro max. 10 studentů jiných fakult.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Právní informatika II (právní informační systémy) seznamuje studenty s teoretickými základy a metodami vyhledávání právních dokumentů v automatizovaných systémech a na webových stránkách, které obsahují informace o českém i evropském právu.
Osnova
  • Úvod do právní informatiky, obecné pojmy, data, informace, systémy. Historie právních informačních systémů (PIS) u nás i ve světě. Právní texty a právní dokumenty. České právo a publikační platformy současné i historické. Obsah PIS. Obecné podmínky pro vyhledávání v PIS. Podmínky pro zadávání konkrétního dotazu. Fulltextové vyhledávání. Práce s nalezenými dokumenty, vztahy mezi dokumenty, hypertextové vazby. Další možnosti PIS - záložky, poznámky, vlastní databáze, tiskové výstupy. Další zdroje informací a pomůcky pro právní praxi. Práce s judikaturou a literaturou. Právní zdroje na internetu, EUR-Lex. Kompletní prezentace systémů ASPI, LexDATA, LexGalaxy, ukázka systémů Konzultant, EPIS apod.
Metody hodnocení
Zkouška se skládá z teoretického testu v elektronické podobě a z řešení dvou příkladů - jeden v ASPI a druhý v dalším zvoleném systému, případně na internetu (kromě Portálu veřejné správy).
Další komentáře
Předmět je vyučován každý semestr.
V tomto semestru je předmět vypisován naposledy.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2002, jaro 2003, podzim 2003, jaro 2004, podzim 2004, jaro 2005, podzim 2005, jaro 2006, podzim 2006, jaro 2007.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/law/podzim2007/MPV01Zk