Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
21. 3.
2011

Nové možnosti fulltextového vyhledávání

  • RSS
Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) disponuje aplikací pro fulltextové vyhledávání. Pomocí této aplikace mohou uživatelé snadno vyhledávat v rozsáhlé databázi dat IS MU, která již nyní obsahuje přes 8,5 milionů dokumentů a tento počet se stále zvyšuje. Vývojový tým IS MU přichází s dalšími rozšířeními této aplikace.

Fulltextové vyhledávání je nyní uživatelům přístupnější skrze nové a praktické vyhledávací políčko, které bylo umístěno na každou stránku IS MU. (Nutnou podmínkou pro zobrazení tohoto políčka je přepnutí titulní stránky IS MU na novou verzi.)

Obr. 1: Vyhledávací políčko.

Samotné fulltextové vyhledávání bylo rozšířeno o funkci pro zobrazení podobných výsledků. Uživatelé nyní snadno získají k určitým výsledkům svého hledání podobné dokumenty - u daného výsledku stačí kliknout na odkaz Podobné a například u předmětů se zobrazí stejné předměty v různých semestrech.

Obr. 2: Odkaz na podobné výsledky.

Z důvodu velkého rozsahu nalezených dat fulltextovým vyhledáváním a počtu indexovaných položek uživatelé jistě ocení možnost filtrování výsledků vyhledávání. Uživatel může vyhledávání omezit například na publikace, dokumenty, aplikace, nápovědu, diskusní fóra apod. Zároveň lze zvolit i kombinaci několika různých omezení najednou. Další příjemnou vlastností fulltextového vyhledávání je i doba, kterou IS MU potřebuje na detekci změny dat – např. smazaný dokument již do hodiny není skrze vyhledávání dohledatelný, ostatní změny se běžně ve vyhledávání projeví do pěti minut (některé výjimečné změny do hodiny).

Obr. 3: Omezení vyhledávání na určitou agendu.

Vyhledávací políčko nyní také funguje jako jednoduchá kalkulačka. V případě, že se do vyhledávacího pole zadá matematický výraz, IS MU jej vyhodnotí a vrátí číselný výsledek. Kalkulačka umí pracovat i s jednoduchými funkcemi např. sin(), cos(), ln() a konstantami π (pí) a e (Eulerovo číslo).

Obr. 4: Kalkulačka.

V systému je nyní nově prohledáváno Obchodní centrum, agenda Záložky a informace uveřejněné na webu www.muni.cz. Dále lze vyhledávat přímo v jednotlivých aplikacích. Například po zadání dotazu „ubytovací stipendium“ se zobrazí ve výsledcích nejen dokumenty, které o stipendiích pojednávají, ale také odkaz vedoucí přímo do aplikace, kde se podávají žádosti o ubytovací stipendia. Fulltextové vyhledávání se tak stává mocným a velmi užitečným nástrojem nejen pro vyhledávání informací v IS MU, ale přispívá také k lepší orientaci uživatelů. Může být snadno použito pro navigaci v IS MU.

O možnostech vyhledávání jsme dříve informovali také v novinkách Nová verze fulltextového vyhledávání spuštěna Nová verze fulltextového vyhledávání spuštěna a Vyhledávání v údajích IS MU.

21. března 2011

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Kontextová nápověda (21. 3. 2011 00:00) | Vysvědčení pro zahraniční studenty » (21. 3. 2011 05:42)

Zatím žádné komentáře.