Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
29. 4.
2013

Tisíce studentů kontrolují práce v systému na odhalení plagiátů

  • RSS
Dosud nehodnoceno.
Novinky – plagiáty

Systém na odhalování plagiátů v seminárních pracích Odevzdej.cz, vytvořený a provozovaný vývojovým týmem Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) z Fakulty informatiky MU, využívají kromě zapojených institucí i stovky uživatelů z veřejnosti, zejména studentů, denně pro kontrolu prací na podobnosti. V letošní "sezóně" odevzdávání závěrečných prací bylo zcela nedávno, v pondělí 15. dubna 2013, zkontrolováno systémem Odevzdej.cz rekordních 964 souborů. Je to nejvyšší denní počet zkontrolovaných souborů od zavedení systému v roce 2009. V průběhu března 2013 bylo zkontrolováno celkem 16 343 souborů, což je v porovnání s únorem 2013 téměř dvojnásobek. Do tohoto množství jsou započítány pouze individuální kontroly uživatelů, kteří si nechají zasílat výsledky podobností na svoji adresu e-mailem. Nejde o systémové kontroly prováděné samotnými školami využívající systém ke kontrole seminárních prací sbíraných elektronicky od svých studentů.

Obr. 1: Přehled počtu zkontrolovaných souborů z řad veřejnosti po měsících.

Obr. 2: Titulní stránka Odevzdej.cz

Nárůst používání systému indikuje zvýšený zájem veřejnosti o problematiku plagiátorství a podle ohlasů zapojených škol přispívá také k většímu zájmu o správné citování a ke kvalitě prací.

Studenti a učitelé MU mohou jakoukoliv práci zkontrolovat ve správci souborů IS MU použitím známé funkce ilustrované ikonou dvou vajíček - "Vejce vejci". IS MU je plně propojen se systémy Theses.cz pro závěrečné práce, Odevzdej.cz pro seminární aj. práce, Repozitar.cz pro zaměstnanecká díla a všechny systémy rovněž využívají algoritmus vyhledávání podobností vůči zdrojům z Internetu.

O spuštění systému Odevzdej.cz jsme Vás v roce 2009 informovali v tiskové zprávě.

Více o systémech na odhalování plagiátů najdete v článcích a novinkách.

29. dubna 2013

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Odpovědnost za udělování výjimek/souhlasu se zápisem předmětů (29. 4. 2013 15:04) | Změny a výhody pro studující rodiče v IS MU » (4. 6. 2013 13:11)

Zatím žádné komentáře.