Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Druhy plaveckých pomůcek

Z hlediska zacílení této publikace na výuku plavaní dětí a začátečníků nebudeme dále pracovat s pomůckami, které se využívají pro sportovní trénink v plavání. Budeme se věnovat pomůckám sloužícím k nácviku správné techniky. Přesto však považujeme za důležité v této kapitole zmínit, že existuje mnoho pomůcek, které zefektivní sportovní nebo kondiční trénink v plavání. Patří zde především pomůcky zvyšující odpor při plavaní jako kelímky, oděv, expandéry aj. Často se pro plavecké sporty využívá také plavání se šnorchlem nebo přídavnými zátěžemi na různé části těla. Velkou skupinu tvoří pomůcky, které se využívají především pro kondiční trénink, nicméně mohou sloužit ve výuce k uvědomení techniky a oprav některých chyb. Zde patří především plavecké destičky „packy“, ploutve, plavecké tyče nebo fixační pomůcky typu Forearm Fulcrum Paddle.

Plavecké pomůcky sloužící ke hře.

Jedná se o skupinu pomůcek, které nemá žádný, nebo pouze výjimečný vliv na samotnou techniku plavce. Zpravidla se využívají jako prostředek pro hru, zvýšení motivace a pestrosti ve výuce plavaní. Velké uplatnění nacházejí v odbourávání strachu a nejistoty z vody. Ve výuce dětí se často využívají zároveň s podněcováním fantazie.

Patří zde např.: Míčky, vodolepky, plovoucí zvířátka, kelímky aj.

Plavecké pomůcky pro nácvik potopení.

Ponoření celého těla do vody a vlastní potápění je zcela zásadní pro výuku plavaní dětí. Z pomocí vhodných pomůcek můžeme rychleji odstranit strach z celého ponoření, především pak obličeje a zároveň děti motivovat k delšímu času setrvání pod vodní hladinou. Tradičně se využívají pomůcky sloužící k vylovení ze dna. Doporučujeme využívat pomůcky, které na dně zaujmou vertikální polohu a jsou snazší po uchopení malých dětí. Stejně tak barevná pestrost je pro mladší děti vhodná z hlediska orientace pod vodou. Pro překonání strachu z ponoření obličeje je možné využit gymnastickou obruč nebo ponton. Možné je také využití zcela neplaveckých pomůcek jako skluzavka do vody, při jejímž využití dochází ke kontaktu vody s obličejem.

Patří zde např.: Pomůcky k lovení ze dna – puky, kroužky, kolíky, dále gymnastická obruč, skluzavka, pontony s dírou aj.

Nadlehčující pomůcky připínající se na tělo.

Výběru těchto pomůcek je třeba věnovat větší pozornost (viz kap. Význam plaveckých pomůcek ve výuce plavání). Patří zde všechny pomůcky, které nadlehčují plavce bez jeho aktivního úchopu.

Patří zde např.: Plavecké vesty, kruhy, rukávky, pásy, nadlehčovací kroužky aj.

Plavecké desky

Plavecké desky jsou pravděpodobně nejrozšířenější plaveckou pomůckou. Využívají se v různých tvarech, velikostech a typech úchopu. Slouží k nadlehčení těla pro možnou izolaci dílčího pohybu při nácviku techniky. Nejrozšířenější jsou desky sloužící k nadlehčení horních končetin a horní poloviny těla. V nácviku je možno s uchopenou deskou v rukou cvičit izolovaní záběry dolních končetin nebo izolovaně záběry jednou paží. Běžné jsou také plavecké piškoty (plavecká osmička, pullboy), sloužící nadlehčení dolních končetin.

Patří zde např.: Desky všech velikostí, pontony, piškot aj.

Plavecké pomůcky zvyšující odpor

Z hlediska výuky plavaní sem patří jednoznačně ploutve, které slouží k uvědomění si správného kraulového kopu a odstranění časté chyby takzvaného. „šlapaní“. Velmi podobně mohou ve výuce fungovat plavecké packy nebo rukavice.

Patří zde např.: Ploutve, packy, rukavice aj.

Ostatní plavecké pomůcky

Do této nespecifikované skupiny pomůcek může patřit jakákoliv pomůcka s využitím pro nácvik správné techniky plavání ve výuce. Jako příklad uvádíme plavací kolík, který může sloužit stejně jako plavecká deska, nicméně má zanedbatelný vztlak a je možné i držet pro plavání vhodnějšími úchopy. U nás méně známou pomůckou, je také Forearm Fulcrum Paddles sloužící k fixaci dlaně ve správné poloze. V obou případech se jedná o pomůcky, pro pokročilejší výuku plavaní.

Patří zde např.: Plavecký kolík, Forearm Fulcrum Paddles aj.