Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Nácvik splývání a lehu na vodě

Leh na pontonu

V případě dětí, které se bojí zaujmout vodorovnou polohu na hladině je možné použít leh na pontonu pro získání první zkušenosti s lehem na vodě. Ponton dítě plně nadnáší a drží na hladině. Je vhodné nechat dolní končetiny dítěte ve vodě pro alespoň základní kontakt s vodou. Prožitek může být umocněn pohybem po hladině, který dítěti trenér zprostředkuje. Je dobré si však uvědomit, že se jedná jen o mezistupeň na cestě za lehnutím na hladinu, a proto není dobré u něj setrvávat příliš dlouho.

Leh se žížalou

Leh s žížalou u břehu bazénu

Začátek nácviku lehu na zádech doporučujeme provádět u kraje bazénu s pomocí žížaly, která je umístěna pod hlavou a pažemi. Paty jsou na břehu bazénu, cvičenec zaujímá správnou polohu na zádech (břicho na hladině, hlava v prodloužení těla).

Leh s žížalou v prostoru

Když cvičenci zvládnou polohu na zádech u kraje bazénu, můžeme přejít do prostoru. Opět dbáme na správnou polohu těla (břicho na hladině, hlava v prodloužení těla).

Leh s žížalou pod dolními končetinami v prostoru

V další fázi nácviku můžeme žížalu umístit pod dolní končetiny. Je dobré (aspoň ze začátku) dítěti pomoct s podložením dolních končetin).

Nejčastější chyby:
  • špatná poloha těla – potopené břicho
  • hlava v předklonu nebo záklonu

Leh s pontonem

Pro nácvik splývavé polohy na zádech (leh na zádech) můžeme použít ponton, který umístíme cvičenci pod nohy. Tím zjednodušíme nácvik polohy (ponton pomáhá odstranit strach a usnadní provedení polohy). Při podkládání dolních končetin pontonem dítě přidržujeme za ramena či hlavu. Nácvik lehu s pontonem můžeme provádět na místě nebo v pomalé chůzi (zjednoduší splývavou polohu a zvýší prožitek dítěte).

Nejčastější chyby:
  • špatná poloha těla – potopené břicho
  • hlava v předklonu nebo záklonu
  • snaha pomáhat si pažemi

Leh se zvířátky

K ověření správné polohy na zádech můžeme použít při nácviku lehu se zvířátky. Zvířátko umístíme na hrudník nebo na čelo. Zvířátko nesmí cvičenci uplavat. Tento cvik vyžaduje správné zvládnutí splývavé polohy na zádech, a proto jej zařazujeme v pokročilé fázi nácviku.

Nejčastější chyby:
  • špatná poloha těla – potopené břicho
  • hlava v předklonu nebo záklonu

Leh na břiše s lovítky

Leh na břiše je základní plavecká dovednost, která je v nácviku plavání spolu se plýváním důležitá pro pozdější držení správné plavecké polohy. V dnešní době barevných a pestrých pomůcek je možné trénink zpestřit pozorováním pokladu, podvodních zvířátek nebo čehokoliv jiného co máte k dispozici. V případě, že máte skupinu dětí, je možné takhle upoutat pozornost celé skupiny (necvičí pouze jeden) a jen opravovat chyby.

Tahání na žížale

Pro začátek nácviku splývání na břiše můžeme použít tahání na žížale. Použití žížaly usnadňuje splývavou polohu. Děti mají cvik velmi rády, což usnadňuje a zrychluje proces odbourávání strachu z vody při lehu na břiše.

Nejčastější chyby:
  • špatná poloha těla – plavec se nepoloží, zůstává pokrčený…

Splývání do obruče

Základní nácvik splývání je vhodné začít trénovat s odrazem od stěny bazénu. Udržení splývavé polohy je tak díky rychlosti pohybu snazší. Nácvik je možné provádět ze stoje s odrazem od stěny nebo v případech, kde to hloubka neumožnuje také ze sedu přes okraj bazénu. U méně zdatných plavců v této poloze doporučujeme přidržet obě chodidla u stěny.

Nejčastější chyby:
  • při odraze a splývání hlava není ve vodě
  • špatná poloha těla – plavec se nepoloží, zůstává pokrčený…

Splývání s deskou

Nácvik splývání na břiše i na zádech doporučujeme zahájit s deskou (nebo jinou nadlehčovací pomůckou). Splývavá poloha následuje po odrazu od stěny.

Splývání na břiše

Splývání zahajujeme s deskou na hladině, ruce ve vzpažení, natažené lokty. Následuje odraz od stěny a co nejdelší splývání na břiše. Hlava je při odrazu od stěny ve vodě.

Nejčastější chyby:
  • při odraze a splývání hlava není ve vodě
  • opírání se o desku
  • pokrčené, přednožené nohy

Splývání na zádech

Splývání zahajujeme lehem na zádech, hlava je v prodloužení těla a uši ve vodě. Následuje odraz od stěny. Po odrazu od stěny musí plavec okamžitě vystrčit břicho k hladině. Lehčí je varianta s deskou pod hlavou, pokročilí plavci mohou desku držet v natažených pažích.

Nejčastější chyby:
  • špatná poloha těla – potopené břicho
  • hlava v předklonu nebo záklonu
  • správný úchop desky (prsty na vrchní straně desky)