aZLLT0222s Základy lékařské terminologie II - seminář

Lékařská fakulta
jaro 2017
Rozsah
2/0/0. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Natália Gachallová, Ph.D. (cvičící)
PhDr. Renata Prucklová (cvičící)
Mgr. Tereza Ševčíková (cvičící)
Mgr. Libor Švanda, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Veronika Dvořáčková, Ph.D. (pomocník)
PhDr. Jana Vyorálková (pomocník)
Mgr. Kateřina Pořízková, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Garance
Mgr. Tereza Ševčíková
Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Lékařské fakultě – Centrum jazykového vzdělávání
Kontaktní osoba: Mgr. Libor Švanda, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Lékařské fakultě – Centrum jazykového vzdělávání
Rozvrh
Po 20. 2. až Pá 19. 5. St 10:10–11:50 B11/228; a St 24. 5. 10:10–11:50 C15/113
Předpoklady
( aZLLT0121c Zákl. lék. terminologie I -cv || ZLLT0121c Zákl. lék. terminol.I -c ) && ( aZC011 Zacházení s chemickými látkami || ZC011 Zacházení s chemickými látkami )
Základní znalosti latinského jazyka usnadní studium předmětu a lze je považovat za užitečnou součást vzdělanostního vybavení studenta při vstupu na fakultu, i když nejsou obligatorním předpokladem osvojování vysokoškolského učiva v úvodní fázi.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Obecná charakteristika předmětu: Řecko-latinská lékařská terminologie je jedním z relevantních prostředků získání cílových vědomostí medika. Výuka má teoreticko-praktický ráz a je koncipována jako propedeutický kurs sui generis, uvádějící posluchače do studia medicíny prostřednictvím jejího jazyka.
Obsah výuky je stejně jako soubor znalostí postulovaných u zkoušky určován výlučně potřebami oboru a lékařské praxe, se zvláštním důrazem na oblasti hlavy a krku. Především zprostředkuje ty znalosti latiny, příp. řečtiny, které umožní studentovi rychle a účelně zvládnout významovou stránku termínů, jejich gramatickou podobu a slovotvornou strukturu. Současně poskytuje systematický návod k samostatnému řešení běžných terminologických problémů spočívajících v porozumění odborným obsahům a v tvorbě lékařských pojmů. Kromě toho otevírá pohled na širší historické a lingvistické základy lékařské terminologie i její všeobecné teoretické souvislosti.
Výstupy z učení:
Na konci tohoto kurzu bude student schopen:
používat latinskou a řecko-latinskou lékařskou terminologii jazykově korektně a s pochopením významu jednotlivých termínů;
vysvětlit a aplikovat gramatické prostředky a pravidla relevantní pro osvojení řecko-latinské lékařské terminologie;
rozpoznat syntaktickou strukturu víceslovných termínů;
popsat sémantickou stavbu jednoslovných termínů;
vytvářet odvozená a složená slova pomocí nejčastěji užívaných slovotvorných prostředků;
překládat vybrané výrazy z anatomie, preklinických a klinických disciplín, recepturního souboru a farmakologie;
odhadnout význam neznámých termínů na základě sémantických, gramatických a logických souvislostí.
Osnova
  • ZÁKLADY LÉKAŘSKÉ TERMINOLOGIE - seminář. Rozpis výuky.
  • 1. týden: Shrnutí a doplnění učiva ze zimního semestru. Adjektiva III. deklinace v klinické terminologii a v terminologii lékařských zpráv.
  • 2. týden: Stupňování přídavných jmen – pravidelné. Frekventované komparativy a superlativy v anatomické terminologii.
  • 3. týden: Stupňování přídavných jmen – nepravidelné, neúplné. Překládání termínů s komparativy a superlativy.
  • 4. týden: Číslovky - nejčastější základní a řadové číslovky. Uplatnění číslovek v anatomické, klinické a farmakologické terminologii. Věcná a formálně gramatická struktura receptu.
  • 5. týden: Doplňkový materiál k terminologii fraktur a nejčastějších úrazů.
  • 6. týden: Průběžný test I. Úvod do slovotvorby I. - základní zákonitosti derivace. Latinské a řecké prefixy, jejich významy a vzájemné vztahy.
  • 7. týden: Úvod do slovotvorby II. - Latinské a řecké substantivní a adjektivní sufixy, jejich významy a vzájemné vztahy. Synonymie, antonymie, polysémie a homonymie předpon a přípon.
  • 8. týden: Průběžný test II. Úvod do slovotvorby III. - základní pravidla kompozice, spojovací morfémy. Latinská a řecká složená slova, hybridní slova. Latinská kompozita v anatomické nomenklatuře.
  • 9. týden: Úvod do slovotvorby IV. Řecké produktivní slovotvorné komponenty označující všeobecné termíny, názvy anatomických struktur a tělních tekutin.
  • 10. týden: Úvod do slovotvorby V. Řecké produktivní komponenty označující fyziologické a patologické jevy a procesy probíhající v lidském těle, komponenty pro různé vlastnosti, charakteristiky a množství.
  • 11. týden: Úvod do slovotvorby VI. Řecké produktivní komponenty označující jednotlivé lékařské obory, nejčastější typy lékařských zákroků a vyšetření.
  • 12. týden: Klinicko-anatomická pitevní diagnóza jako příklad autentického použití latiny v lékařské praxi.
  • 13. týden: Opakování, doplňování a procvičování učiva.
  • 14. týden: Klauzurní test.
Literatura
    povinná literatura
  • PRUCKLOVÁ, Renata a Marta SEVEROVÁ. Introduction to Latin and Greek terminology in medicine. 3rd, rev. ed. Praha: KLP. xii, 115. ISBN 9788086791241. 2012. info
    doporučená literatura
  • EHRLICH, Ann a Carol L. SCHROEDER. Medical terminology for health professions. 6th ed. Clifton Park, NY: Delmar, Cegage Learning. xxvi, 582. ISBN 9781418072520. 2009. info
Záložky
https://is.muni.cz/ln/tag/LF:aZLLT0222s!
Výukové metody
přednášky, překlad a gramatická cvičení, drilovací cvičení, domácí příprava,
Metody hodnocení
Zkouška (zk) probíhá převážně ústní formou, avšak zahrnuje i kratší písemnou část v podobě překladu klinických a recepturních termínů z češtiny do latiny. Obsah ústní odpovědi: mluvnický rozbor vybraných latinských anatomických a klinických termínů, určování a obměňování základních gramatických kategorií, výklad odborně relevantního gramatického jevu a úkoly prověřující znalosti z tvoření slov. Doplňkovou součást zkoušky mohou tvořit otázky z teorie terminologie (historické aspekty, současný stav vývoje, charakteristické znaky apod.). Předpokladem připuštění ke zkoušce je úspěšné absolvování klazurního testu, zaměřeného hlavně na slovotvorbu.
Povolena je pouze jedna neomluvená absence, každá další musí být řádně omluvena (prostřednictvím Studijního oddělení LF).
Informace učitele
Aktuální informace o předmětu, konzultačních hodinách atd. jsou zveřejňovány na nástěnkách Centra jazykového vzdělávaní MU, oddělení na LF.
Kontakt s vyučujícími zajišťuje sekretariát pracoviště (Komenského nám. 2), tel. 549498170; možná je také komunikace prostřednictvím internetu.
For up-to-date information on the course, office hours, etc., see the notice boards of the Language Centre, Faculty of Medicine, Masaryk University.
Contact person: secretary of the Language Centre (Komenského Square) – phone: 549498170. All lecturers can also be contacted via e-mail.
Další komentáře
Studijní materiály
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů

Zobrazit další předměty

Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2016, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024.