SPDC008 Odborná orientace v oboru

Pedagogická fakulta
jaro 2025
Rozsah
0/0/0. 5 kr. Ukončení: k.
Vyučováno kontaktně
Vyučující
doc. PhDr. Mgr. Barbora Bazalová, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Ilona Bytešníková, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. et Mgr. Karel Červenka, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Lucie Jarkovská, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Mgr. et Mgr. Bc. Ivana Jůzová, Ph.D. (přednášející)
doc. MUDr. Petr Kachlík, Ph.D. (přednášející)
Sheri Leigh Kingsdorf, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Lucie Matoušková, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Mgr. Dagmar Opatřilová, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Karel Pančocha, Ph.D., M.Sc. (přednášející)
prof. PhDr. Marie Vítková, CSc. (přednášející)
doc. PhDr. Věra Vojtová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Martin Vrubel, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Karel Pančocha, Ph.D., M.Sc.
Institut výzkumu inkluzivního vzdělávání – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Lenka Gajzlerová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra speciální a inkluzivní pedagogiky – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Příprava vědeckých pracovníků erudovaných pro výzkumnou a odbornou činnost ve speciální pedagogice - logopedie, surdopedie, psychopedie, somatopedie, oftalmopedie, etopedie nebo specifické poruchy učení.
Po úspěšném absolvování předmětu bude student připraven pro výzkumnou a odbornou činnost v jednotlivých oborech speciální pedagogiky.
Cílem předmětu je orientovat studenty v jejich oboru a ve vědecké komunitě. Předmět tak plní i funkci kontrolní, neboť umožňuje školiteli, aby posoudil, jak se student zapracovává do vědecké komunity.
Výstupy z učení
Semestrální hodnocení vědecké práce studenta školitelem
- Publikační činnost, výuková činnost
- Aktivní účast na vzdělávacích akcích, účast na konferencích se zahraniční účastí nebo v zahraničí
- Prezentace dílčích výzkumných zjištění ve speciální pedagogice a speciální andragogice na konferencích pro doktorandy v ČR i v zahraničí
- Stáž na výzkumné instituci v ČR a v zahraničí
Osnova
  • V průběhu studia je student sledován v těchto oblastech:
    1. Soupis publikovaných prací, aktivních vystoupení na vědeckých konferencích, stáží v zahraničí apod.
    2. Předložit soupis prostudované literatury ze speciální pedagogiky a příbuzných oborů (pedagogika, psychologie, medicínské obory)
    3. Ve vědecké rozpravě prezentovat ucelený základní odborný přehled v oboru speciální pedagogika a v jejich hraničních disciplínách
    4. Blíže specifikovat okruh osobního odborného zájmu z vybrané speciálně pedagogické disciplíny
    5. Prezentovat návrh plánovaného výzkumného projektu, prokázat znalost v problematice metodologie, zejména se vztahem k výzkumnému projektu disertační práce
    6. Prokázat předpoklady pro samostatnou vědeckou a výzkumnou činnost
    Tento předmět má úzkou návaznost na metodologické předměty a volitelné předměty, které souvisí s tématy disertací. Konkrétní obsahovou náplň předmětu stanovuje školitel. Naplňují se zde požadavky na další aktivity doktoranda, které jsou obsaženy ve Směrnici děkana Standardní požadavky na studium a výsledky studentů v doktorských programech na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Jedná se o požadavky na publikační a pedagogickou činnost v průběhu studia a požadavek na domácí i zahraniční studijní a výzkumné pobyty.
Literatura
    povinná literatura
  • Understanding physical, health, and multiple disabilities / Kathryn Wolff Heller ... [et al.] Upper Saddle River : Merrill/Pearson, c2009
  • HEWARD, William L. Exceptional children : an introduction to special education. Tenth edition. Harlow: Pearson, 2014, ii, 664. ISBN 9781292022024. info
  • Disability and public health. Edited by Charles E. Drum - Gloria L. Krahn - Hank A. Bersani. Washington, D.C.: American Association on Intellectual and Developmental Disabilities, 2009, viii, 212. ISBN 9780875531915. info
  • Dictionary of special education and rehabilitation. Edited by Glenn A. Vergason - M. L. Anderegg. 4th ed. Denver: Love Publishing Company, 1997, xi, 210. ISBN 0891082433. info
    doporučená literatura
  • BENEŠ, Pavel. Zraková postižení - behaviorální přístupy při edukaci s pomůckami. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2019, 136 s. ISBN 978-80-271-2110-6. info
  • BYTEŠNÍKOVÁ, Ilona. Interdisciplinární přístup v rané logopedické intervenci. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2017, 262 s. ISBN 978-80-210-8659-3. info
  • BOČKOVÁ, Barbora. Postupy při vzdělávání žáků se specificky narušeným vývojem řeči. první. Brno: Masarykova univerzita, 2017, 146 s. MU. ISBN 978-80-210-8137-6. info
  • RÖDEROVÁ, Petra. Edukace osob se zrakovým postižením v osobnostním pojetí. 2015. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 203 s. ISBN 978-80-210-8091-1. info
  • VRUBEL, Martin. Facilitátory a bariéry školní a sociální inkluze osob se zrakovým postižením. Brno: Masarykova univerzita, 2015, 186 s. ISBN 978-80-210-8022-5. info
  • PIPEKOVÁ, Jarmila, Marie VÍTKOVÁ, Miroslava BARTOŇOVÁ, Barbora BAZALOVÁ, Lenka DŽAMBIKOVÁ, Hana OŠLEJŠKOVÁ, Karel PANČOCHA, Lenka SLEPIČKOVÁ, Evžen ŘEHULKA, Ivo ŠLAPÁK a Helena VAĎUROVÁ. Od edukace k sociální inkluzi osob se zdravotním postižením se zaměřením na mentální postižení. první. Brno: Masarykova univerzita, 2014, 322 s. ISBN 978-80-210-7581-8. info
  • OPATŘILOVÁ, Dagmar. Edukace osob s těžkým postižením a souběžným postižením více vadami. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013, 186 s. ISBN 978-80-210-6221-4. info
  • VOJTOVÁ, Věra a Karel ČERVENKA. Intervence pro inkluzi. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013, 256 s. ISBN 978-80-210-6645-8. info
  • HORÁKOVÁ, Radka. Sluchové postižení - úvod do surdopedie. Praha. Praha: Portál, 2012, 159 s. 376 - Výchova a vzdělávání zvláštních skupin osob. ISBN 978-80-262-0084-0. info
  • BARTOŇOVÁ, Miroslava. Specifické poruchy učení : text k distančnímu vzdělávání. Brno: Paido, 2012, 237 s. ISBN 9788073152321. info
  • BAZALOVÁ, Barbora. Poruchy autistického spektra. Teorie, výzkum, zahraniční zkušenosti. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2011, 249 s. ISBN 978-80-210-5781-4. info
  • LECHTA, Viktor. Symptomatické poruchy řeči u dětí. Vyd. 3., dopl. a přeprac. Praha: Portál, 2011, 190 s. ISBN 9788073679774. info
  • OPATŘILOVÁ, Dagmar. Pedagogická intervence v raném a předškolním věku u jedinců s dětskou mozkovou obrnou. 2., přepracované a rozšířené. Brno: MU, 2010, 150 s. ISBN 978-80-210-5266-6. info
  • VÍTEK, Jiří a Marie VÍTKOVÁ. Teorie a praxe v edukaci, intervenci, terapii a psychoociální podpoře jedinců se zdravotním postižením se zaměřením na neurologická onemocnění. 1. vyd. Brno: Paido, 2010, 250 s. ISBN 978-80-7315-210-9. info
  • VÍTKOVÁ, Marie. Somatopedické aspekty. 2., rozš. a přeprac. vyd. Brno: Paido, 2006, 302 s. ISBN 8073151340. info
  • VÍTKOVÁ, Marie. Integrativní speciální pedagogika. Integrace školní a sociální. 2. vyd. Brno: Paido Brno, 2004, 463 s. Edice pedagogické literatury. ISBN 80-7315-071-9. info
  • LECHTA, Viktor. Diagnostika narušené komunikační schopnosti. Translated by Jana Křížová. Vyd. 1. Praha: Portál, 2003, 359 s. ISBN 80-7178-801-5. info
Výukové metody
Teoretická příprava, absolvování stáže.
Metody hodnocení
Hodnocení průběhu studia v DSP
1. Hodnocení vědecké práce studenta probíhá podle studijního a zkušebního řádu pro studenty doktorských studijních programů, semestrálně (hodnotí školitel formou kolokvia, zápis do IS) V případě kladného semestrálního hodnocení vědecké práce se student zapisuje do dalšího semestru (registrace předmětů do IS v souladu s harmonogramem PdF MU a v souladu s individuálním plánem studenta).
Informace učitele
Podrobné informace vždy upřesní vyučující.
Další komentáře
Předmět je vyučován každý semestr.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2019, jaro 2020, podzim 2020, jaro 2021, podzim 2021, jaro 2022, podzim 2022, jaro 2023, podzim 2023, jaro 2024, podzim 2024.