Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
3. 9.
2021

Ověřování totožnosti – rychle, bezpečně, online

  • RSS
Zajímavé | 6 | 6
Novinky

V návaznosti na možnost distančního zápisu do studia připravil Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) další přelomovou funkcionalitu. Nově nastupující studenti mohou ověřit svoji totožnost z pohodlí domova, a to dokonce několika způsoby. Výrazně jim to usnadňuje zahájení působení na škole.

Jelikož přijímací řízení i zápisy ke studiu do řady programů probíhají online, bez osobní návštěvy fakulty, zareagoval tým IS MU na tuto skutečnost přidáním dalších způsobů, jak nový student může prokázat svoji totožnost. Doposud bylo možné provést tzv. ztotožnění osobně na studijním oddělení nebo cestou objednání nového hesla, které bylo zasláno doporučeným dopisem.

Prvním novým způsobem, jak se vzdáleně ověřit, je ztotožnění pomocí videohovoru. V IS MU pro tento účel vznikla zbrusu nová aplikace, kdy student sám nahraje dle zobrazených pokynů videozáznam. Potřebuje k tomu stolní počítač, notebook nebo mobilní zařízení s kamerou a mikrofonem.

Aplikace studenta celým procesem postupně provede, stačí následovat zobrazené pokyny. Osoba postupně potvrdí, že chce ověřit totožnost, zaznamená svůj obličej a doklad totožnosti. Po ukončení nahrávání je žádost o ztotožnění automaticky zpřístupněna pracovníkům studijního oddělení ke kontrole. Je-li videozáznam v pořádku, je žádost schválena a uživateli je zaslán automatický e-mail s odkazem pro nastavení nového primárního hesla do IS MU. Poté je celý proces úspěšně dokončen.

Obr. 1: Nahrávání videozáznamu.

Další možností je ztotožnění přes portál eidentita.cz. Masarykova univerzita jako veřejná vysoká škola může využívat služeb Národní identifikační agentury, která tento portál provozuje, a zatím je jedinou vysokou školou v ČR, která tuto možnost využívá. Eidentita.cz umožní ověření totožnosti uživatele elektronicky pomocí různých prostředků a různých poskytovatelů identit. Studentům doporučujeme zvolit ověření přes mobilní klíč eGovernmentu, který si mohou sami vytvořit, pokud mají aktivovanou tzv. bankovní identitu. Celý proces lze absolvovat během pár minut, prakticky odkudkoliv, kde je k dispozici internet, stačí mít chytrý telefon. Další výhodou ověření identifikačních údajů přes portál eidentita.cz je, že umožňuje brzké a spolehlivé odhalení chyb, které mohly vzniknout z nepozornosti při vyplňování přihlášky ke studiu a bylo by obtížné je odhalit při osobním ověřování údajů v případě prezenčního zápisu.

Obr. 2: Výběr prostředku pro ověření identity.

Tuto cestu také mohou pro obnovu hesla zvolit i stávající uživatelé IS MU, kteří již znají svoje učo.

Aby byl pro studenty proces co nejsnazší, byly pro oba nové způsoby vytvořeny rovněž podrobné videonávody.

Ke dni 1. 9. 2021 již bylo provedeno 1418 ztotožnění přes eidentitu a 3469 ztotožnění přes videohovor.

Jak funguje online zápis se můžete dozvědět v předchozí novince Distanční zápis studentů.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Nová podoba převodu témat z Rozpisů studentů (31. 8. 2021 09:05) | Plánovač studia v nové verzi » (7. 10. 2021 08:41)

Zatím žádné komentáře.