Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42  ... 105 »
15. 8.
2012

Import publikací z www.isvav.cz

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

V poměrně krátké době přinášíme další novinku o rozšíření agendy Publikace. Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) vytvořil novou aplikaci pro hromadný import publikačních záznamů z www.isvav.cz a rozšířil tak možnosti importu publikací do IS MU z externích databází.

Nová aplikace umožňuje nahrát DBF soubor získaný z www.isvav.cz. Po jeho načtení se zobrazí seznam všech publikací, které jsou v souboru obsaženy. Jednotlivé publikace je možné označením vybrat pro uložení do publikační báze IS MU. Po jejich úspěšném zavedení se zobrazí odkaz na editační formulář, v němž může uživatel vytvořené publikační záznamy zkontrolovat a případně upravit.

Obr. 1: Aplikace pro import publikací z www.isvav.cz.

Aplikace neoznačuje záznamy pro přenos do RIVu. V případě potřeby je možné záznam pro přenos označit v aplikaci pro úpravu publikace.

Aplikace je dostupná přes Publikace --> Pomůcky k publikacím/výsledkům --> Import publikací z DBF souboru exportovaného z www.isvav.cz.

O jiných možnostech importu záznamů v agendě Publikace jsme dříve informovali v novinkách Plnění publikací záznamem WoS a Vyhledávání v publikační bázi NK ČR pomocí Publikací.

15. srpna 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 7.
2012

Nové aplikační servery IS MU v provozu

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) nasadil do provozu nové aplikační servery, které zpracovávají požadavky uživatelů systému is.muni.cz. Cílem této modernizace bylo navázat na loňské posílení databázového systému ve snaze celkově navýšit výkon systému. Díky použité technologii bylo možné celou operaci provádět postupně bez nutné odstávky provozu systému.

Obr. 1: Hlavní databázový server SGI Altix UV při pohledu zepředu.

Nové vybavení se pozitivně projevilo již během jarního semestru, kdy se výrazně snížila celková doba provozu v omezeném režimu při zvýšené zátěži systému, která znamená omezení některých aplikací. Většina zátěžových špiček souvisejících například s volbou seminárních skupin nebo zkouškových termínů je tak nyní obsluhována bez znatelného omezení uživatelů nedostatečným výkonem.

Dalším nezanedbatelným přínosem nového výpočetního prostředí je možnost zvýšení stability systému, na kterou se vývojový tým může s novým hardwarem ještě více zaměřit. Cílem těchto optimalizací je snížit celkový počet případů, kdy uživatelský požadavek nemohl být z různých důvodů systémem zpracován (včetně poruchy samotného počítače).

Po úspěšné modernizaci hlavních částí systému, která probíhala postupně od roku 2010, dojde v letošním roce také k posílení záložních systémů, aby bylo možné zachovat provoz systému i v případě havárií různého typu.

Obr. 2: Jednotlivé komponenty databázového serveru jsou v zadní části propojeny samostatnými kabely, které umožní vzájemnou komunikaci jednotlivých procesorů a operační paměti.

Obr. 3: Jedno z tzv. diskových polí, které je složeno z pevných disků pro permanentní ukládání uživatelských dat evidovaných v systému.

Technické podrobnosti o systému IS MU:

  • Základem systému je databázový server Altix UV společnosti SGI.
  • Server byl na zakázku vyroben ve Spojených státech v červenci 2011.
  • Pro obsluhu databáze může sloužit celkem až 96 vysoce výkonných procesorových jader typu Xeon Westmere-EX společnosti Intel.
  • Databázový server disponuje celkem 384 GB operační paměti, která je plně sdílená mezi všemi procesory.
  • Operační systém databázového serveru je Linux ve verzi pro servery.
  • Databázový systém je Oracle Database ve verzi Enterprise Edition.
  • Náklady na pořízení serveru nepřesahují 17 Kč na jednoho uživatele a rok.
  • Pro případ poruchy je každá komponenta v systému obsažena nejméně třikrát.
  • Celkem IS MU obsahuje více než 300 procesorových jader, 1.1 TB operační a 100 TB diskové paměti.

Další informace o systému naleznete na stránce Náš systém.

O modernizaci centrálních serverů jsme vás již informovali v novince IS MU je provozován na nových a výkonnějších počítačích.

10. července 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 7.
2012

Evidence DOI a jeho přidělování

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

V Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) byla rozšířena agenda Publikace o evidenci a správu identifikátorů DOI.

DOI je zkratka anglického výrazu Digital Object Identifier – identifikátor digitálního objektu. Jedná se o jedinečný a neměnný identifikátor děl přístupných v digitální podobě, např. článků z vědeckých sborníků. Podobně jako ISBN celosvětově označuje tištěné knihy, tak DOI jednoznačně identifikuje digitální objekty v prostředí internetu. Pokud tedy uživatel zná identifikátor DOI, získá vždy aktuální údaje o tom, kde se objekt, či informace o něm, na internetu nachází. O využití DOI v oblasti vědecké literatury se stará mezinárodní registrační agentura CrossRef. Od července 2011 se do projektu zapojila i Masarykova univerzita, přičemž její činnost koordinuje Nakladatelství MU.

V IS MU byla doplněna možnost zadat DOI ke každému publikačnímu záznamu. Uživatelé tak mohou evidovat již přidělené identifikátory u všech záznamů, které do systému zadávají. Pracovníci Nakladatelství MU navíc mohou zadávat i úplně nová DOI, které přidělují objektům Masarykovy univerzity. V IS MU tak vzniká centrální evidence identifikátorů a systém kontroluje, zda není nové DOI přiděleno duplicitně (v takovém případě záznam neumožní uložit).

Obr. 1: Vložení nově přiděleného DOI k publikačnímu záznamu.

Nově přidělené identifikátory a metadata digitálních objektů, které označují, je zapotřebí vkládat do databáze agentury CrossRef. Pro tento účel vývojový tým IS MU vytvořil aplikaci, která sestaví xml záznam v předepsané formě obsahující všechny vyžadované údaje. Tento záznam poté pracovníci Nakladatelství MU předají agentuře CrossRef.

Aby práce při exportu záznamů byla pohodlnější, je možné v aplikaci Export do CrossRef omezit nabízené záznamy s přiděleným DOI pomocí štítků. Lze si tedy vytvořit štítek, kterým budou označeny například již odeslané záznamy do CrossRef a ty pomocí něho odfiltrovat.

Obr. 2: Export metadat do CrossRef.

O dalších vylepšeních v agendě Publikace jsme dříve informovali například v novinkách Služba SHERPA/RoMEO v Publikacích, Možnosti využití štítků v Publikacích nebo Správa publikací v novém kabátě.

10. července 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 7.
2012

Nový projekt na podporu e-learningu

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky – e-learning

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) dlouhodobě usiluje o co nejefektivnější využívání ICT ve výuce. Snaží se proto nabídnout uživatelům nejen nástroje pro správu výuky a e-learning, ale také služby uživatelské podpory a odborníků na tvorbu multimediálních vzdělávacích pomůcek.

Prostřednictvím nového projektu Centrum interaktivních a multimediálních studijních opor pro inovaci výuky a efektivní učení budou moci pedagogové MU spolupracovat s odborníky na informační technologie při tvorbě výukových pomůcek. Jejich tvorba často vyžaduje kromě odborných znalostí také netriviální IT dovednosti, resp. znalost specializovaného software. Proto je spolupráce pedagogů (odpovědných za odbornou a didaktickou stránku) a techniků (realizujících technické zpracování) velice přínosná. V projektu vzniknou hodnotné studijní opory obsahující animace, video a audio nahrávky, schémata, obrázky, prezentace aj. Celkově je v projektu plánována inovace 200 předmětů s dopadem na nejméně 15 000 studentů. Projekt je také zaměřen na další vzdělávání pedagogů a administrativních pracovníků v oblasti IT a na rozvoj spolupráce a sdílení zkušeností v e-learningu mezi Fakultou informatiky a pracovišti na všech fakultách MU.

Více informací o projektu naleznete na stránkách projektu.

V případě zájmu o spolupráci na inovaci předmětů s odborníky kontaktujte svého e-technika nebo pracovníky Servisního střediska.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky a potrvá od 1. 6. 2012 do 31. 5. 2015.

10. července 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42  ... 105 »