Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 38 »
4. 5.
2021

Modernizace přehrávání a manipulace s multimediálními soubory v IS MU

Informačně přínosné | 2 | 2
Novinky – e-learning

Všichni, kdo v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) pracují s multimediálními soubory, jistě zaznamenali, že IS MU již nějakou dobu používá nové přehrávače multimediálních souborů, které splňují aktuální nároky na bezpečnost, kvalitu a především uživatelský komfort při jejich používání.

Video i audio
Nové přehrávače v IS MU umožňují spouštět libovolné multimediální soubory online, tedy přímo ve stránce prohlížeče, bez nutnosti stahování souboru na disk. Díky tomu jsou rozšířeny možnosti použití napříč různými agendami, jako jsou odpovědníky, interaktivní osnovy, diskuzní fóra a další.

Samotné vytvoření přehrávače je otázkou několika okamžiků. Soubor vložený do Správce souborů stačí označit a zvolit odkaz „Vytvořit HTML5 přehrávač“. V tomto okamžiku se vytvoří přehrávač, se kterým je již možné manipulovat. Pozor, samotný soubor pak jde přehrát až v okamžiku, kdy je dokončena jeho konverze. Délka trvání operace je závislá na velikosti konkrétního souboru a momentálním vytížení systému.

Zabezpečení proti stažení
Důležitou součástí nového přehrávače je možnost šifrování souborů. Při zvolení této funkce není možné, aby si uživatel mohl stáhnout soubor do svého počítače. Je tak bráněno nechtěnému šíření souborů a dalším manipulacím s nimi.

Samozřejmostí je, stejně jako u všech souborů ve Správci souborů, možnost ošetřit přehrávač přístupovými právy, která určují, kdo smí soubor přehrát. Zda osoby, které mohou video přehrát, budou moci video i stáhnout, záleží na zvoleném nastavení při vytváření přehrávače. Pokud je tedy při vytváření přehrávače zvoleno, že se mají videa zabezpečit proti stažení, tak IS bude sám hlídat, aby nedošlo k nechtěnému zpřístupnění možnosti stažení.

Obr. 1: Vytvoření přehrávače videa a možnost šifrování

Široké možnosti sdílení
Nově je u každého přehrávače ve Správci souborů možnost „Sdílet“. Tato možnost je praktická pro sdílení/vložení multimediálních souborů v rámci IS MU (např. Odpovědníky, Interaktivní osnovy, diskuzní fóra, ...), ale i pro sdílení veřejné. Stačí pouze zkopírovat jeden z nabízených odkazů, dle zamýšleného použití, a ten do cílového místa vložit. Odkaz je možné i zkrátit za pomoci zkracovače odkazů, je tedy snazší jej nadiktovat či vložit do e-mailu (je kratší).

Obr. 2: Tabulka s odkazy pro sdílení

Bližší informace o možnostech přehrávání video souborů jsou dostupné v Nápovědě.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
23. 3.
2021

11. ročník Open space konference o e-learningu tentokrát online

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky – e-learning

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) připravuje již 11. ročník Open space konference o e-learningu IS MU. Konference se tradičně koná pod záštitou rektora MU a je určená především pro učitele a doktorské studenty MU. Ústředním tématem letošního ročníku konference bude výuka teď a potom. Příspěvky poodhalí, jak náročné bylo a je učit studenty online a co si učitelé berou jako cenné zkušenosti do další výuky, ať již bude v online, tradiční či hybridní podobě.

Vzhledem k situaci bude tentokrát konference online, formou E-kurzu v IS MU.

Termín: 12. - 16. dubna 2021
Web konference: http://elportal.cz/osk2021/

O praktické zkušenosti a rady se v rámci příspěvků podělí vyučující, kteří budou mluvit o:

 • Kvalitní výuce v lavici i na síti
 • Open book podobě písemného zkoušení
 • Metodě převrácené třídy
 • Přehledném strukturování materiálů pro studenty
 • Zkoušení velkého počtu studentů

Účast na konferenci je pro vyučující a doktorské studenty z MU zdarma. Přihlášení na konferenci probíhá přes Obchodní centrum MU (https://is.muni.cz/auth/obchod/baleni/209450).

Na Vaši účast se těší tým Informačního systému Masarykovy univerzity.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
23. 3.
2021

Elportál představuje další elektronické publikace

Informačně přínosné | 2 | 2
Novinky – e-learning

Univerzitní e-learningový portál Masarykovy univerzity, Elportál, zveřejnil další publikace, které v současné době mohou být ještě více nápomocné nejen studentům, ale i vyučujícím z MU či široké veřejnosti.

 • Jak citovat

  Publikace Jak citovat obsahuje úvod do problematiky publikační a citační etiky a způsobu vytváření bibliografických citací. Čtenáři se v ní dozví, co je to plagiátorství a jak se mu vyhnout, jak postupovat při parafrázování a doslovném citování a jak vytvářet citace v textu a bibliografické citace. Cílem publikace je seznámit čtenáře s těmito okruhy zejména na praktických příkladech, aby uměli citace sami tvořit. Publikace je k dispozici i ve verzi pro mobilní zařízení (ePub). Více informací naleznete v publikaci.

  Obr. 1: Ukázky z publikace Jak citovat

 • Právo duševního vlastnictví

  Výuková publikace se zabývá problematikou práv průmyslových, autorských práv, jejich ochranou a licencováním. Více informací naleznete v publikaci.

  Obr. 2: Ukázky z publikace Právo duševního vlastnictví

 • Studenti se specifickými nároky ve výuce

  Publikace poskytuje učitelům Masarykovy univerzity komplexní informace o studentech s postižením a jejich komunikačních i jiných nárocích ve výuce. Slouží jako zdroj informací a doporučení pro výuku, který doplňuje seminář pro učitele pořádaný Střediskem Teiresiás na začátku výukového období každého semestru. Publikace je také dostupná ve verzi pro mobilní zařízení (ePub). Více informací naleznete v publikaci.

  Obr. 3: Ukázky z publikace Studenti se specifickými nároky ve výuce

Další elektronické publikace najdete v sekci Výukové publikace a e-knihy Elportálu.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
2. 3.
2021

Zeměpisná olympiáda v IS MU pro žáky ZŠ nebo studenty SŠ

Vtipné | 2 | 2
Novinky – e-learning

Ve středu 17. února proběhla zeměpisná olympiáda v IS MU určena žákům 6. až 9. tříd základních škol a také středoškolským studentům. Jde o oborovou soutěž pro žáky a studenty zeměpisu (geografie). Od rána se do ISu přihlásilo mimořádných 5 374 osob, které nejsou běžnými uživateli informačního systému, ale využívají ho jen ke splnění účasti na olympiádě, nebo k jejímu zajištění. Olympiádu zaštiťovala Pedagogická fakulta MU a organizátoři použili pro tyto účely agendu e-kurzů s odpovědníky.

Obr. 1: Náhled e-kurzu k zeměpisné olympiádě

Je to během posledních čtyř let již sedmá olympiáda, po geologické a biologické. Historie olympiád v IS MU sahá do doby předcovidové, kdy se poprvé realizovala geologická olympiáda. Ta se v IS MU koná každoročně, a to od roku 2017. Díky pozitivním ohlasům – protože si práci v prostředí informačního systému pochvalovali jak učitelé, kteří své žáky přihlašovali, tak samotní soutěžící – přibyla na jaře loňského roku také biologická olympiáda, která se bude v podobě e-kurzu konat i letos.

Zeměpisná olympiáda je organizována poprvé, a to ve čtyřech kategoriích A až D. Pro kategorie A a B probíhá v kolech školním, okresním a krajském; pro kategorie C a D je organizováno i kolo celostátní. V tomto případě šlo o kolo okresní. Aby účastníci nebyli stresovaní, dostali možnost vyzkoušet si testy z předchozích ročníků. Vyplňování ostrých testů okresního kola odstartovalo v 8 hodin ráno a poslední kategorie finišovala před 18. hodinou večer.

Soutěžící i jejich učitelé si museli nejprve vytvořit účet v IS MU a registrací na stránkách e-kurzu se do soutěže přihlásit. S občasnými technickými problémy se zástupci škol museli vyrovnat například při registraci více žáků najednou, neměli-li dostatečně silný internet, ale byli okamžitě přesměrováni na organizátory nebo na pokyny, které organizátoři ve spolupráci s e-techniky připravili právě pro tyto situace. Nebo se například uživatel uklikl při registraci ve své e-mailové adrese, udělal chybu z nepozornosti, možná z nervozity, ale i ten dostal ihned radu pro nápravu. IS MU umožňuje v některých agendách přihlašování pomocí facebookového nebo Google účtu a toho řada lidí využila i při této příležitosti. Kolem 11. hodiny se přihlásilo 2 984 osob během pouhých 60 minut a v průměru provedly tyto osoby 100 kliknutí. IS, jako už tradičně, tento nápor zvládl, aniž by to jeho uživatele jakkoliv omezilo.

Prostředí IS MU, ve kterém soutěž probíhala, překvapilo i některé rodiče mladých soutěžících, a to zejména ty, co pracují na Masarykově univerzitě. Jejich dítko skládalo olympiádu v univerzitním systému a ještě na univerzitě ani nestuduje. Inu, IS MU dnes zajišťuje hodně událostí, a to nejen pro své uživatele na akademické půdě. A kromě toho, když orientaci v ISu zvládne žák základní školy, není třeba, aby se práce s ním kdokoli bál. Za pár let se mu navíc může seznámení s informačním systémem MU hodit, až na tuto univerzitu řádně nastoupí.

Obr. 2: Zobrazení soutěže v interaktivní osnově

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 38 »