Bradla 11 – Kotoul

Výchozí polohou je vzpor sedmo roznožný s úchopem blízko stehen. Gymnasta zahajuje pohyb předklonem hlavy, přechází do podporu na pažích vznesmo, oči se dívají na kolena. Pohybem boků vpřed a dolů zahajuje otáčivý pohyb, následuje rychlý přehmat, ještě než se boky dostanou pod úroveň žerdě, tělo je stále složené. Poté gymnasta roznožuje a dokončuje rotaci až do konečné polohy vzporu sedmo roznožného před rukama.

Kotoul
  • Varianty cviku
    Kotoul: Varianta kotoulu se snožením.
    Kotoul: Varianta kotoulu ze stoje na ramenou do vzporu sedmo roznožného.
Cvik z pohledu cvičence

Gymnasta začíná ve statické rovnovážné poloze, kdy se těžiště těla nachází nad opěrnou bází. Tu tvoří vnější kontaktní body mezi tělem a žerděmi. Při přechodu do podporu vznesmo se tělo skládá při zachování této rovnováhy, poloha těžiště se mírně zvyšuje. Až následné zahájení otáčivého pohybu do kotoulu posouvá těžiště vpřed mimo opěrnou bázi. Proto zde gymnasta musí provést rychlý přehmat, a tím vytvořit novou opěrnou bázi, aby mu nepropadly boky mezi žerděmi dolů, ale byl schopen dokončit prvek ve vzporu sedmo.

Kotoul: Biomechanika
  • Nedostatečné složení těla.
  • Pozdě provedený přehmat.
  • Nedostatečné roznožení.
  • Funkční příprava 1

    Nacvičujeme leh vznesmo a sed roznožný zvlášť, poté v návaznosti za sebou.

    Kotoul: Funkční příprava 1:1
    Kotoul: Funkční příprava 1.2
  • Nácvik 1

    Nejdříve nacvičujeme kotoul vpřed na žíněnku položenou na žerdích.

    Kotoul: Nácvik 1
  • Nácvik 2

    Celý prvek nejdříve provádíme s dopomocí, poté bez ní.

    Kotoul: Nácvik 2

Jednou rukou pod žerdí podpíráme cvičence v oblasti lopatek, druhou kontrolujeme pohyb do polohy vznesmo držením nad kolenem. Po dokončení přehmatu v lehu vznesmo pomáháme cvičenci vzhůru podepřením zad.

Kotoul: dopomoc