Plavecké pomůcky

Využití pomůcek a cvičení v tréninku
pokročilých a závodních plavců

Využití pomůcek a technických cvičení má své nezastupitelné místo i v tréninku již pokročilých a závodních plavců, a to hned z několika důvodů. Především nelze neustále zvyšovat výkonnost člověka. V mnoha kondičních sportech, mezi které můžeme řadit i plavání, se pomalu dostáváme na fyziologické hranice lidského organismu. Dokonale zvládnutá plavecká technika tedy hraje významnou roli. I díky tomu se světový trend stále více odvrací od množství naplavaných kilometrů k častějšímu využívání technických i kondičních cvičení, pomůcek a suché přípravy. Společně s rozvojem vědy a množstvím výzkumů, které byly pro optimalizaci plavecké techniky provedeny, vznikají stále nové pomůcky, jež usnadňují plavecký trénink. I u těchto nových pomůcek stále platí, že jejich největší výhodou je možnost rozložení plavecké techniky na nácvik dílčích pohybů, ulehčení stabilizace polohy těla ve vodě, zvýšení záběrového odporu či lepší vnímání vlastní techniky a odporu prostředí (Vajda, Strašilová, & Hlavoňová, 2017). Mnohé pomůcky mají ještě i tu výhodu, že jsou zkonstruovány tak, aby znemožnily špatné provádění techniky a vedly k její korekci, zefektivnění a zlepšení plaveckého výkonu. Některé pomůcky jsou konstruovány tak, aby zvyšovaly odpor prostředí a rozvíjely silovou vytrvalost plavce.

Výhodou, na kterou nesmíme zapomínat je menší tréninkový objem (speciálně pak u technických drilů), v jehož důsledku dochází ke snížení rizika přetížení a zvýšení prostoru pro regeneraci. Zařazení různých technických cvičení, pomůcek či kondičních drilů vede k vyšší pestrosti tréninku a snižuje tak i psychickou zátěž organismu. Doporučujeme proto zařazovat pomůcky a cvičení (ať už technická nebo kondiční s ohledem na fázi přípravy) téměř do každého tréninku.

Druhy plaveckých pomůcek

V této publikaci se zaměříme na pomůcky, které slouží pro rozvoj techniky (často se jedná o pomůcky, které zabraňují špatnému provedení pohybu, čímž učí plavce jeho správný průběh) nebo pomůcky sloužící k zvýšení odporu ve vodním prostředí a kondičnímu rozvoji. Pro lepší pochopení jak a proč se dají pomůcky využít (popřípadě, že některé je možné využít pro více účelů) jsme vytvořili základní dělení:

Plavecké desky

Plavecké desky jsou pravděpodobně nejrozšířenější plaveckou pomůckou v tréninku začínajících i pokročilých plavců. „Využívají se v různých tvarech, velikostech a typech úchopu. Slouží k nadlehčení těla pro možnou izolaci dílčího pohybu při nácviku techniky. Běžné jsou také plavecké piškoty (plavecká osmička, pullboy), sloužící k nadlehčení dolních končetin „ (Vajda et al., 2017).

Plavecké pomůcky zvyšující odpor

Jedná se o pomůcky, které vlivem zvětšení záběrové plochy nebo přidáním vnějšího odporu slouží především ke kondičnímu rozvoji plavce. Podle způsobu, kterým pomůcky aplikujeme můžeme rozvíjet silovou a krátkodobou vytrvalost. Mezi pomůcky zvětšující záběrovou plochu řadíme především plavecké packy a ploutve, které jsou vyráběny v mnoha různých variantách.

U plaveckých pacek je důležitá i jejich velikost. Například dítě by nemělo mít stejně velké packy jako zkušeny dospělý plavec. Všeobecně pak platí, že by vhodně zvolená velikost pacek neměla znemožňovat kvalitní provádění plavecké techniky. U výběru bychom tedy měli především dbát na účel a cíl daného plaveckého cvičení. Rozdíly mohou nastat mezi kondičním nebo technickým využitím, či dle délky trvání cvičení. U delších tratí volíme spíše menší packy, u kratších a intenzivnějších cvičení můžeme využít větší packy, které výrazně zvýší záběrovou plochu.

Do skupiny zvyšující odpor prostředí pak můžeme řadit odporové gumy, padáky či plavky. Pro tuto skupinu pomůcek je důležité, aby se vždy upevňovaly co nejblíže k těžišti těla a nenarušovaly tak plaveckou techniku víc, než je nutné.

S odporovými pomůckami nedoporučujeme plavat dlouhé vzdálenosti, jelikož svaly unavené příliš dlouhým tréninkem již nejsou schopny produkovat dostatečné množství síly a může docházet ke zhoršení techniky provádění.

Plavecké pomůcky pro rozvoj a korekci techniky

Pomůcky patřící do této kategorie byly vytvořeny tak, aby zabránily špatnému provedení a vedly tak ke korekci techniky. Příkladem je pomůcka kick-pro, která koriguje šířku prsařského kopu nebo pomůcka fulcrum, jenž upravuje sklon zápěstí vůči předloktí. Pro korekci kraulového a znakového kopu (speciálně u jedinců s tuhými kotníky) můžeme použít plavecké ploutve.

Pomůcky pro rozvoj správné polohy těla

Nejčastěji se jedná o pomůcky, které jsou umisťovány na dolní končetiny plavce. Příkladem takových pomůcek jsou různé druhy piškotů (pullboy), které pomáhají udržet správnou polohu těla. Piškot je možné plavci umístit po celé délce dolních končetin, čím dále je piškot od středu těla umístěn, tím je zvyšován nárok na plavcovu vlastní stabilizaci optimální plavecké polohy. Další pomůckou sloužící pro rozvoj správné techniky je plavecká guma umístěná na kotníky plavce, která omezuje práci dolních končetin.


Literatura

Vajda, P., Strašilová, K., & Hlavoňová, D. (2017). Příklady využití pomůcek v plaveckém výcviku dětí a začátečníků (1.). Brno: Masarykova univerzita.