Website Builder Free Web Templates Website Templates Web Design

Oligotrofní trofická řada A

Rozšíření a charakteristické rysy ekotopu:

Ostrůvkovitý až souvislý výskyt v hercynských pahorkatinách, vrchovinách a hornatinách, jen výjimečně i v moravské části Karpat. Zcela chybí v širokých říčních nivách, na bazických horninách, v oblastech s překryvy spraší, sprašových hlín a na podsvahových deluviích.

Vyskytuje se na kyselých a živinami chudých horninách, zejména na kyselých žulách, rulách, svorech a fylitech, křemitých porfyrech a porfyritech, křemitých dioritech, křemencích, buližnících a křemitých pískovcích. Charakteristickými půdními typy jsou silně kyselé litozemě, podzolové rankry, kambizemě a podzoly. Do oligotrofní řady A řadíme i všechna vrchovištní rašeliniště s oligotrofními organozeměmi. Půdy se vyznačují velmi silně kyselou půdní reakcí (pH obvykle pod 3,5), nízkým nasycením sorpčního komplexu, absencí karbonátů. Humifikace je silně zpomalená, převládajícími humusovými formami jsou mor a surový moder, poměr C/N je vyšší než 30. Půdy jsou velmi silně nenasycené, hodnota nasycení sorpčního komplexu je pod 10 %.

Bioindikace:

V oligotrofní řadě A se vždy vyskytují alespoň některé stenoekní acidofyty a oligotrofní druhy - např. metlička křivolaká (Avenella flexuosa), vřes obecný (Calluna vulgaris), kociánek dvoudomý (Antennaria dioica), ostřice kulkonosná (Carex pilulifera), plavuň vidlačka (Lycopodium clavatum), smilka tuhá (Nardus stricta), sedmikvítek evropský (Trientalis europaea), hasivka orličí (Pteridium aquilinum) aj. Z mechorostů jsou to např. bělomech sivý (Leucobryum glaucum), dvouhroteček různotvarý (Dicranella heteromalla), ploník obecný (Polytrichum commune), ploník chluponosný (Polytrichum piliferum), z lišejníků např. pukléřka islandská (Cetraria islandica), dutohlávka sobí (Cladonia rangiferina), dutohlávka lesní (Cladonia arbuscula), z epilitických lišejníků je charakteristický lišejník zeměpisný (Rhizocarpon geographicum).

Zdroje:

BUČEK, A. & LACINA, J. (1999): Geobiocenologie II. 1. vyd., Mendelova zemědělská a lesnická universita, Brno. 240 s., 5 s. obr. příl. + 1 tabulka. ISBN 8071574171

MADĚRA, P. & ZÍMOVÁ, E. eds. (2005): Metodické postupy projektování lokálního ÚSES. Ústav lesnické botaniky, typologie a dendrologie LDF MZLU v Brně a Löw a spol., Brno. [CD-ROM].