linka modra
 

 

Transport látky

Aby molekuly mohly reagovat, musí se potkat. Součástí dynamiky chemické reakce je transport. Ze zkušenosti víme, že látky samovolně difundují z míst o vyšší koncentraci do míst o nižší koncentraci. Makroskopický transport ustane, až se koncentrace vyrovnají, zmizí spád koncentrace. Difúzní tok J (množství látky, které projde za jednotku času jednotkovou plochou) je přímo úměrný zápornému spádu koncentrace c (zápornému proto, že látka difunduje opačným směrem, než stoupá koncentrace):
   
 
   
Konstantou úměrnosti v této rovnici je difúzní koeficient D, který charakterizuje schopnost konkrétní látky difundovat v konkrétním prostředí. Této rovnici se říká první Fickův zákon (pro tok ve směru osy x; spád, čili gradient, je roven derivaci podle prostorové souřadnice).
 
   
Během difúze se však snižuje gradient, což znamená, že koncentrace nezávisí jen na prostorové souřadnici, ale též na čase. Obecně se difúzí mění koncentrace v trojrozměrném prostoru v čase, je třeba najít funkci c(x,y,z,t). Proto musíme přidat k prvnímu Fickovu zákonu ještě podmínku hmotné bilance (látka sice mění svoje rozložení v prostoru a v čase, její množství se však zachovává). Tak dostaneme druhou diferenciální rovnici, která je známa jako druhý Fickův zákon. Popisujeme-li difúzi v jednom prostorovém rozměru (lineární difúze), má druhý Fickův zákon tvar:  
   
 
   

Difúze je náhodný proces. Makroskopická příčina difúze je spád koncentrace. Mikroskopicky však molekuly o spádu neví. Pohybují se chaoticky do všech směrů, vykonávají náhodnou procházku. To ovšem zajistí, že z míst o vyšší koncentraci jich přijde více, protože jich tam více je. Analýzou problému difúze je možné odhalit intuitivně pochopitelnou charakteristiku difúze: koncentrace je v každém okamžiku difúze rozložena náhodně (Gaussovo náhodné rozložení), s tím, že rozdíly v koncentraci se zmenšují.

Pohlédneme-li zpět na tvar Fickových zákonů, na základě prvního lze říci, že velikost toku je dána spádem koncentrace, a na základě druhého to, že nejrychleji se koncentrace mění tam, kde je její největší „křivost“ koncentrace (druhá derivace).

 
 
""

úvod - kvanta - molekuly - statistika - fotony - energetika - samovolnost - ideální - fáze - rovnováha - ionty - dynamika - povrchy - podpora - projekt

Autor: doc. RNDr. Pavel Kubáček, CSc. | Tech. spolupráce: Zdenka Michaličková
""

""

linka cervena