Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  ... 131 »
30. 10.
2014

Statistika průchodů přístupovými body

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Do některých prostor Masarykovy univerzity, jako jsou např. počítačové učebny či parkoviště, může vstupovat pouze určitá skupina osob, která je definovaná v Informačním systému MU (IS MU). Tyto osoby musí projít přístupovým bodem, kde načtou svoji čipovou kartu u čtecího zařízení. Nyní Vývojový tým IS MU rozšířil agendu Skupiny osob o statistiku průchodů přístupovými body.

Nová aplikace Statistika průchodů umožňuje získat data o využití přístupových bodů (např. počty přístupů). Pro získání požadovaných údajů stačí zadat časové rozmezí přístupů a jejich členění (dle časového období, pracovišť nebo typu vztahu). Požadovaná data se poté zobrazí ve formě číselného exportu či ve formě přehledového grafu.

Obr. 1: Zobrazení statistiky průchodů u vybraného přístupového bodu.

Aplikace je dostupná v nabídce operací s vybranou skupinou osob nebo přes Osobní administrativa -> Skupiny osob -> Statistika průchodů.

O možnosti využití průchodů přístupovými body k evidenci docházky jsme informovali v novince Evidence docházky pomocí čipových karet. O aplikaci Skupiny osob pak v novince Skupiny osob v nové verzi.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
30. 10.
2014

IS MU má nový záložní zdroj energie

Zajímavé | 1 | 1
Novinky

V nové budově Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, která je v provozu od začátku podzimního semestru, byly vybudovány nové technologie zajišťující záložní zdroj elektrické energie mj. pro Informační systém MU (IS MU). Ten slouží pro zajištění kvality a spolehlivosti nepřetržitého napájení IS MU elektrickou energií i v mimořádných situacích, aby koncový uživatel nezaznamenal žádné potíže v případě jejího výpadku.

Nový záložní zdroj DUPS (Dynamic Uninterruptible Power Supply) je tvořen dieselovým motorem, spojkou, setrvačníkem a statoalternátorem. Při běžném provozu je do setrvačníku uložena kinetická energie. Setrvačník se statoalternátorem zároveň svou setrvačností slouží k vyrovnání výkyvů a nepravidelností v napájení. V případě výpadku napájení je kinetická energie setrvačníku využita ke krátkodobému generování elektrické energie. Zároveň startuje dieselový motor, který je po nastartování připojen na soustrojí spojkou, a dále pohání statoalternátor, který zajišťuje výrobu elektrické energie.

Obr. 1: Záložní zdroj DUPS: zleva statoalternátor, setrvačník, spojka a dieselový motor.

Další obrázky DUPS najdete ve fotogalerii.

Dieselový motor má k dispozici nádrž o objemu 2 500 l. Při spotřebě 260 l/hod při plné zátěži umožní napájení nejméně po dobu 8 hodin. Uváděný nominální výkon DUPS je 1250 kVA. Více informací o DUPS najdete v Blogu CVT FI (autentizováno).

V nové budově vzniklo také Datacentrum, do něhož se časem přestěhují i servery IS MU. Více o Datacentru najdete v příspěvku Blogu CVT FI (autentizováno).

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
1. 10.
2014

Novinky v e-learningových aplikacích

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

Na základě podnětů od uživatelů provedl Vývojový tým Informačního systému (IS MU) několik změn v oblasti e-learningu. Novinky se týkají Poznámkových bloků, Odpovědníků či Individuálních informací o studentovi v Záznamníku učitele.

Individuální informace o studentovi: Odevzdané soubory
V souhrnných informacích o studentovi se nově zobrazují jeho odevzdané soubory v Odevzdávárnách. Vypisují se všechny soubory najednou včetně data vložení. Vyučujícím tak IS umožňuje snadnější nalezení odevzdané práce konkrétního studenta bez ohledu na strukturu složek.

Poznámkové bloky: Přenos hodnocení
Převod bodů na známku je nyní jednodušší. Po využití funkce Poznámkových bloků "ohodnotit dle bodů" se nově zobrazuje tip: Nezapomeňte přenést hodnocení a studentům hodnocení udělit. Klikatelný odkaz umožňuje rychlé spuštění aplikace hromadného zadávání známek, bez nutnosti dohledávání nově vytvořeného bloku.

Poznámkové bloky: Přizpůsobení velikosti okna
Do editace bloků byla přidána volba, která umožňuje přizpůsobit velikost okna poznámkového bloku velikosti textu. Změna zlepšuje čitelnost dlouhých textů, nyní tak již nebude nutné zvětšovat textové pole pro každého studenta zvlášť.
Poznámkové bloky: Student smí nahlížet do bloku a statistiky od určitého data
V parametrech poznámkových bloků přibyla možnost nastavit datum a čas, od kdy mohou studenti nahlížet na své výsledky nebo statistiky bodů. Zveřejnění proběhne automaticky ve stanoveném termínu.

Změna je dostupná přes Záznamník učitele -> Poznámkové bloky -> Úprava nastavení: parametry.

Poznámkové bloky: Zamezení editace dvěma uživateli
Do zadávání hodnocení s možností editace poznámkových bloků byla přidána kontrola, která upozorní vyučující v případě, že někdo souběžně edituje tentýž blok. Ošetření tak zabraňuje eventuálnímu vzájemnému přepsání a před samotným uložením uživatele upozorní, že mezi jeho otevřením bloku a odesláním hodnocení byla provedena změna.
Aplikace je dostupná v části Poznámkové bloky -> Zadávání hodnocení se zobrazením obsahu bloku nebo v části Hodnocení -> Jiné zadávání hodnocení: formulářem s více studenty -> Do formuláře zahrnout poznámkový blok.
Odpovědníky: Prohlídka korekcí
Do průchodů odpovědníků byl zaveden nový stav korekce, který zobrazuje změny provedené aplikací Korekce správných/špatných odpovědí v hodnotící části. Změna poskytuje uživateli náhled na provedené úpravy.

O přechozích novinkách v e-learningu jsme již dříve informovali v novinkách Nová verze agendy Rozpisy témat, Počítání slov a znaků v odpovědnících a diskusních fórech, Třídění poznámkových bloků nebo Přehrávání videí v diskusních fórech.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
1. 10.
2014

Export zkušebních termínů do kalendářových aplikací

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

Již dříve jsme informovali o možnosti importovat rozvrh do osobního kalendáře v mobilu či v jiné aplikaci (více v novince Kopírování rozvrhu do osobního kalendáře). Nyní implementoval Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) také možnost importu termínů zkoušek, a to jak pro studenty, tak pro učitele.

Nová aplikace umožňuje získat export zkušebních termínů předmětu ve formátu iCalendar (.ics), který lze naimportovat do kalendářových aplikací v mobilních zařízeních nebo např. do Kalendáře Google. Pokud uživatel potřebuje pracovat s daty v tabulkovém procesoru, např. v Excelu, může použít export do formátu CSV.

V aplikaci se zobrazují termíny, které se budou exportovat, uživatelé mohou výběr snadno zkontrolovat a případně upravit podle vlastních preferencí. Lze si také zvolit, které z rubrik evidovaných u termínu (datum konání, přihlásit od/do a odhlásit do) se mají do exportu zařadit. Studenti mohou navíc upřesnit, zda chtějí exportovat všechny termíny, nebo pouze přihlášené/nepřihlášené, případně zda chtějí exportovat i termíny úspěšně absolvovaných předmětů.

Obr. 1: Aplikace pro export zkušebních termínů z pohledu studenta.

Aplikace je dostupná přes:
Osobní administrativa -> Události -> Zkušební termíny – export dat.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  ... 131 »