Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Vyrovnávací cvičení

cíle

Cíl modulu

• Klasifikujete jednotlivá vyrovnávací cvičení.
  • Seznámíte se se zásadami provedení těchto vyrovnávacích cvičení.
čas

Celkový studijní čas

úvod

Úvod

Jak již bylo řečeno v předešlých lekcích, poté co jsme si udělali ucelenou představu o zdravotním stavu cvičence (na základě lékařského vyšetření, které by Vám měl cvičenec dobrovolně předložit, a vlastních testů), je na Vás, aby jste vybrali ta nejvhodnější vyrovnávací cvičení k další kompenzaci, či odstranění (je-li to možné) zjištěného oslabení. K tomu Vám pomůže tato lekce, ve které se dozvíte o možnostech vyrovnávacího procesu, o vyrovnávacích cvičeních. Tato cvičení, ač bývají velmi důležitou součástí cvičební jednotky zdravotní tělesné výchovy, nejsou zdaleka jediným možným řešením při výběru vhodné pohybové aktivity pro klienta. Pohybovou aktivitu vybíráme vždy především na základě individuálních potřeb cvičence, za dodržení zdravotních aspektů, které má člověku cvičení přinášet.

Začít studovat studijní textPrezentace ve formátu PDF (Adobe Acrobat)
literatura

Použitá a doporučená literatura

• Bursová, M. Kompenzační cvičení uvolňovací-posilovací-protahovací. 1. vyd., Praha: Grada Publishing, a.s., 2005. 196 s.
  • Čermák, J. Záda už mě nebolí. 4. vyd. Praha: Jan Vašut, 2000. 295 s.
  • Hálková, J. a kolektiv. Zdravotní tělesná výchova I. část obecná, Praha: 2004, ISBN80-86586-09-X.
  • Syslová, V. a kol. Zdravotní tělesná výchova II, Praha: ČASPV 2005.

Rozšiřující literatura, www odkazy

Ukázky uvolňovacích, protahovacích a posilovacích cvičení
Kapitoly sportovní medicíny
Web se vzorky cviků pro radost a pro zdraví a s ukázkami cviků z jógy
zadání práce

Zadání samostatné práce

• Vytvořte cvičební jednotku pro odstranění lokální svalové dysbalance nebo dysbalance sdružené do syndromu (horní, dolní zkřížený syndrom).
  • Využijte i databáze cvičení ze Zdravotní tělesné výchovy, interaktivních obrazů svalů a databáze vyrovnávacích cvičení.
  • Práci vložte do odevzdávárny.

Kontrolní otázky

Doporučujeme: Pokud pro přístup k interaktivním testům využijete svůj účet v Informačním systému Masarykovy univerzity, můžete se v budoucnu vrátit ke svým odpovědím.
závěr

Závěr

Po absolvování této lekce budete schopni v souladu se svými zájmy, potřebami a pohybovými předpoklady volit danou pohybovou aktivitu, budete si vědomi svých pohybových předpokladů. Zdokonalíte se v individuálních pohybech, budete usilovat o optimální rozvoj vaší pohybové soustavy, sami si vyberete vyrovnávací cviky, které budete moci v budoucnu doporučovat i ostatním.

Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2011

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.