Paliativní medicína: vymezení konceptů a pojmů

Paliativní péče je součástí medicíny

Paliativní péče je součástí medicíny a je vhodným doplněním léčby, jejímž hlavním cílem je pacienta vyléčit. Nijak se s ní nevylučuje, neboť cílem paliativní péče je zajistit co nejvyšší kvalitu života pacienta. Proto mohou být oba typy péče poskytovány současně a dle vývoje stavu pacienta a jeho přání je možné jejich intenzitu upravovat a měnit.

Schéma: Překonaný koncept přístupu k paliativní péči
Schéma: Překonaný koncept přístupu k paliativní péči

Paliativní péče je často mylně chápána jako péče, kterou zahajujeme v okamžiku, kdy jsou možnosti kurativní léčby tzv. vyčerpány, jak znázorňuje schéma výše.

Schéma: Současný přístup k paliativní péči
Schéma: Současný přístup k paliativní péči

Pro mnoho pacientů by bylo výhodné, kdyby byla paliativní péče zahájena už ve chvíli diagnózy a byla poskytována současně s nemoc ovlivňující léčbou, jako je např. chemoterapie. Ze schématu výše vidíme, že součástí paliativní péče je také péče o pozůstalé.

Potřeba kvalitní paliativní péče zdaleka převyšuje její dostupnost formou lůžkové hospicové péče. V lůžkových hospicech nastává 2,9 % z celkového počtu úmrtí, a pouze 9,2 % ze všech úmrtí na nádorové onemocnění. Většina pacientů s chronickým onemocněním, kteří v posledním roce života potřebují paliativní péči, je v péči praktických lékařů, ambulantních specialistů a lékařů a sester lůžkových zařízení akutní a následné péče. Jaká je zde úroveň paliativní péče ovšem přesně nevíme, protože podobná data a informace nikdo neshromažďuje a nemonitoruje. Víme tak pouze, co bylo příčinou smrti a kde pacient zemřel, ale zda to bylo v souladu s jeho přáním, zda potřeboval paliativní péči a jestli mu byla skutečně poskytována a na jaké úrovni, to se momentálně nedozvíme.