Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Bakteriociny

Cíl cvičení

Důkaz produkce antibakteriálních látek – bakteriocinů.

Úvodní slovo

Bakteriociny představují skupinu mikrobiálních proteinů charakteristických úzkým spektrem účinnosti. Produkce bakteriocinů zvýhodňuje bakterie v jejich životním prostředí. Umožňuje eliminovat ostatní bakterie stejného nebo blízce příbuzného druhu, se kterými by soupeřily o společné energetické zdroje. V současnosti jsou definované 3 základní skupiny bakteriocinů gramnegativních bakterií - koliciny, mikrociny a korpuskulární bakteriociny.

Koliciny jsou vysokomolekulární proteiny (25–80 kDa) produkované Escherichia coli a jinými druhy z čeledi Enterobacteriaceae. Mikrociny jsou nízkomolekulární látky (do 10 kDa) peptidové povahy, produkované zástupci čeledě Enterobacteriaceae. V současnosti je detailně charakterizovaných 25 typů kolicinů a 12 typů mikrocinů. Mikrociny se od kolicinů liší širším spektrem účinku, vyšší stabilitou k extrémnímu pH, teplotě a vyšší rezistencí k proteázám. Koliciny jsou kódovány plazmidově zatímco mikrociny mohou být kódovány na plazmidu či chromozomálně. Korpuskulární bakteriociny jsou vysokomolekulární částice podobné fágovému bičíku (phage tail-like bacteriocins). Výskyt korpuskulárních bakteriocinů byl pozorovaný např. u druhů Budvicia aquatica, Pseudomonas aeruginosa a Pragia fontium.

Předpokládá se, že bakteriociny produkované E. coli mohou působit jako probiotika a antibiotika. Často používaným probiotickým kmenem je nepatogenní kmen E. coli Nissle 1917, producent mikrocinů H47 a M. Tento kmen byl izolovaný německým bakteriologem Alfredem Nisslem v období 1. světové války. Používal se jako ochrana vojáků před infekčními průjmy. V současnosti je aktivní látkou probiotika Mutaflor®. U novorozenců, kterým byl aplikovaný kmen Nissle 1917, došlo k výraznému zvýšení hladiny imunoglobulinů IgA a IgM v krevním séru a filtrátu stolice, rovněž došlo ke zvýšení hladiny IgA ve slinách. Při studiu nespecifického imunitního systému na myších došlo ke zvýšení sekrečních schopností makrofágů, stoupla tvorba interleukinu 6, kyslíkových radikálů a byla zjištěna zvýšená produkce faktoru nádorové nekrózy po indukci makrofágů kmenem Nissle 1917. Probiotikum Mutaflor® se používá při léčbě poruch tlustého střeva – průjmy, zácpa, meteorizmus, chronická onemocnění střeva, např. ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, alergie, ekzémy atd.

Užívání probiotik vede k aktivaci obranyschopnosti organizmu. Účinek kmene Nissle 1917 a tím pádem i účinek produkce mikrocinů H47 a M byl vyzkoušený i na adherentně invazivních E. coli (AIEC) kmenech izolovaných z biopsií pacientů trpících Crohnovou chorobou. Tento kmen výrazně snižoval schopnost AIEC kmenů adherovat a invadovat do epiteliálních buněk a doporučuje se jeho užívání při terapii chronických onemocnění střev.

Seznam přístrojů, materiálu a mikroorganizmů

Pomůcky a chemikálie

  • Indikátorový kmen – E. coli K12 – ROW
  • 1,2 % TYEA (8 g enzymatického lyzátu kaseinu, 5 g kvasničného extraktu, 5 g NaCl, 1 l H2O, 12 g agaru)
  • MPA (28 g agaru, 1 l H2O)
  • Chloroform

Mikroorganizmy

  • Escherichia coli – izoláty ze střev člověka

Postup

  • Kmeny E. coli očkovat vpichem do agaru (12 vpichů/kmenů na misku).
  • Lze využít základní 1,2 % TYEA, 1,2 % TYEA agar s mitomycinem C (indikace SOS odpovědi, zvýšení produkce některých typů bakteriocinů), 1,2 % TYEA s trypsinem (rozklad bakteriocinů proteinového charakteru) nebo MPA (médium s málo živinami, zvýšení produkce některých typů bakteriocinů).
  • Kultivace 48 hodin při 37 °C.
  • Inaktivovat kmeny přidáním chloroformu pro uvolnění bakteriocinů do média. Na víčko misky umístit buničitou vatu, pipetovat 1 ml chloroformu a nechat působit 30 minut.
  • Do 3 ml 0,66 % TYEA temperovaného na teplotu zhruba 45 °C přidat 100 µl indikátorové kultury.
  • Médium s usmrcenými kmeny přelít 3 ml 0,66 % TYEA temperovaného na teplotu zhruba 45 °C a nechat ztuhnout.
  • Kultivovat 24 hodin při 37 °C.
  • Na základě tvorby inhibičních zón odlišit kmeny, které produkují bakteriociny (obr. 35).
Tvorba inhibičních zón u E. coli produkujících bakteriociny, ke kterým je indikátorový kmen citlivý
Obr. 35 Tvorba inhibičních zón u E. coli produkujících bakteriociny, ke kterým je indikátorový kmen citlivý (archiv autorek).

Zhodnocení cvičení

  • Došlo k produkci (tzn. tvorbě inhibičních zón) u všech kmenů?

Další informace k této problematice najdete v následující literatuře

Kontrolní otázky

  1. Co je předpokladem vhodného indikátorového kmene?
  2. Které typy bakteriocinů znáte?
  3. Jaký mají bakteriociny význam pro bakterii žijící ve střevě?
  4. Proč je nutné produkční bakterie usmrtit?