Jak již jistě víte, dříve než začnete pracovat s oslabeným jedincem a doporučovat jakoukoliv pohybovou aktivitu, je nezbytné, aby potenciální cvičenec podstoupil odborné lékařské vyšetření, při kterém lékař jednoznačně stanoví hranice provádění pohybové aktivity v rámci zdravotní tělesné výchovy. Na Vás, jako cvičitelích zdravotní tělesné výchovy, potom je, abyste především za pomoci speciálních vyšetřovacích metod zjistili úroveň jejich posturálních funkcí a celkového funkčního stavu pohybového aparátu – svalové zkrácení, svalové oslabení, provádění hybných stereotypů. Na základě těchto vyšetření posléze vybrali ty nejideálnější vyrovnávací prostředky k tomu, abyste co nejvíce zlepšili zdravotní stav svého cvičence (jak fyzický, tak psychický). V této lekci Vám proto předkládáme poměrně komplexní přehled testů a vyšetřovacích metod pohybového aparátu, které budou pro Vás nepostradatelné při práci s oslabenými jedinci.
Za účelem zjišťování funkčního stavu pohybového aparátu používáme ve zdravotní tělesné výchově výše uvedené metody. Závěrem si heslo: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“, neboť „praxe je zelený strom života a šedivá jest samotná teorie“. Bez teorie to prostě nepůjde. Ale nebylo to až tak teoretické, že?
Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.