Mužské pohlavní orgány (organa genitalia masculina)

Přehled mužské rozmnožovací soustavy (Hanzlová, Hemza, 2012).
Přehled mužské rozmnožovací soustavy (Hanzlová, Hemza, 2012).

Vnitřní a vnější pohlavní orgány

  • Vnitřní pohlavní orgány
    • Varle (testis)
    • Nadvarle (epidydimis)
    • Chámovod (ductus deferens)
    • Semenný provazec (funiculus spermaticus)
    • Semenné váčky (vesiculae seminales)
    • Předstojná žláza (prostata)
    • Močová trubice (urethra)
  • Vnější pohlavní orgány
    • Pyj (penis)
    • Šourek (scrotum)

Rozmnožovací soustava je tvořená pohlavními žlázami, jejichž funkcí je produkce pohlavních buněk a hormonů, a pohlavními cestami.

Varle (testis) je párová mužská pohlavní žláza vejčitého tvaru uložená v šourku, má velikost 4 až 5 cm a hmotnost 18 až 25 g. Na povrchu varlete se nachází tuhá vazivová blána, ze které odstupují přepážky rozdělující vnitřní prostor varlete na několik lalůčků. V těch se nacházejí stočené semenotvorné kanálky (tubuli seminiferi contorti), v jejichž zárodečném epitelu se vyvíjejí mužské pohlavní buňky – spermie. Tvorba spermií, spermiogeneze, začíná v období puberty a trvá do vysokého věku. Zrání spermií trvá přibližně 74 dní a vyžaduje teplotu o 4° nižší, než je teplota těla. Spermie jsou složené z hlavičky, obsahující jádro s genetickou informací, krčku a bičíku, který zajišťuje pohyb. Ve vazivu semenotvorných kanálků se nacházejí vmezeřené Leydigovy buňky produkující mužský pohlavní hormon testosteron.

Nadvarle (epidydimis) je uloženo na horním pólu a zadním okraji varlete. Rozlišujeme hlavu nadvarlete, která navazuje na varle, tělo a ocas, na který navazuje chámovod. Stočenými kanálky nadvarlete jsou spermie pasivně posouvány pomocí řasinkového epitelu 10 až 12 dní a dochází zde k jejich dozrávání.

Chámovod (ductus deferens) je párová 40 až 50 cm dlouhá trubice navazující na nadvarle a ústící do prostatické části močové trubice. Svalovina chámovodů je silná a při její kontrakci dochází k nasátí obsahu nadvarlete a k transportu spermií do močové trubice.

Semenný provazec (funiculus spermaticus) se skládá z chámovodu, cév a nervů, které procházejí skrze tříselný kanál do šourku.

Semenné váčky (vesiculae seminales) jsou párové žlázy, které se otevírají do konečné části chámovodů. Produkt semenných váčků tvoří 50 až 80 % ejakulátu a obsahuje bílkoviny, cukry, zajišťující výživu spermiím, a prostaglandiny, které vyvolávají stahy děložní svaloviny.

Předstojná žláza (prostata) je orgán srdčitého tvaru, který se svojí rozšířenou bází přikládá ke dnu močového měchýře a kterým prochází močová trubice. Prostata je tvořena třemi laloky, ve kterých jsou uloženy drobné žlázy ústící do močové trubice. Jejich alkalický sekret tvoří 15 až 30 % ejakulátu.

Mužská močová trubice (urethra masculina) má výrazněji vytvořený vnitřní svěrač, který brání odtoku moči při ejakulaci. Mužská močová trubice prochází prostatou, svalovým dnem pánevním a houbovitým topořivým tělesem penisu.

Pyj (penis) je válcovitý orgán o délce 9 až 12 cm, který se skládá z kořene, těla a žaludu, na němž se otevírá močová trubice. Základem penisu jsou tři topořivá tělesa, dvě kavernózní (corpora cavernosa), které mají výraznější erektilní funkci, a jedno houbovité (corpus spongiosum), kterým prochází močová trubice. Uvnitř topořivých těles se nacházejí drobné dutinky vystlané endotelem, které se při erekci plní krví.

Šourek (scrotum) je kožní vak uložený pod stydkou sponou, do kterého se varle a nadvarle dostávají v průběhu nitroděložního vývoje při svém sestupu z bederní oblasti.

Procvičovací test

Mužské pohlavní orgányOdpovědník v IS MU

Použitá literatura

  • Vargová, L., Páč, L. (2008). Anatomie pro antropology II. Nadace Universitas, Akademické nakladatelství Cerm.
  • Dylevský, I. (2011). Základy funkční anatomie. Poznání.
  • Hanzlová, J., Hemza, J. (2012). Základy anatomie pohybového ústrojí. FSpS MU.
  • Dylevský, I. (2009). Funkční anatomie. Grada Publishing.