Website Builder Free Web Templates Website Templates Web Design

10.2 Současné vymírání druhů

Ačkoliv někteří autoři považují současné vymírání druhů za tzv. „šesté masové vymírání“, podíl druhů vymřelých během posledních 500 let se pohybuje maximálně v jednotkách procent, a proto se současné vymírání nedá, co do počtu vymřelých druhů, ani zdaleka srovnat s masovými vymíráními v geologické historii Země, při nichž mohlo pokaždé vymřít více než 75 % všech druhů. Na druhou stranu, nezanedbatelným rozdílem oproti masovým vymíráním v geologické minulosti Země je fakt, že rychlost současného vymírání je mnohem vyšší. Kromě vymírání na konci křídy, které mohlo být relativně rychlé, všechna historická vymírání probíhala pomalu a trvala relativně dlouho. Lze odhadnout, že kdyby současné vymírání pokračovalo stejnou rychlostí dále, dosáhneme rozsahu srovnatelného s masovými vymíráními během pár stovek až pár tisíců let, což není moc přesný odhad, ale i tak je více než znepokojující.

Mezi hlavní příčiny vymírání druhů v nedávné historii patřil především nadměrný lov a posléze introdukce nepůvodních druhů. Dnes můžeme mezi hlavní příčiny řadit především fragmentaci a celkovou degradaci přirozených stanovišť, další šíření invazních druhů a rizikem do budoucna je klimatická změna, přinejmenším částečně antropogenně podmíněná.

Obr. 153: Hlavní faktory zodpovědné za změny biodiverzity a ekosystémů (Reid et al. 2005).

 

<< Předchozí | Nahoru | Následující >>

 

Zdroje:

LOMOLINO, M. V., RIEDLE, B. R., & BROWN, J. H. eds. (2006): Biogeography. 3rd edition. Sunderland, Mass.: Sinauer Associates. xiii, 845. ISBN 0-87893-062-0

REID, W. V. et al. (2005): Millennium Ecosystem Assessment Synthesis Report (on-line). Dostupné z: http://www.millenniumassessment.org

STORCH, D. (2011): Žijeme v době šestého masového vymírání? Odhady rozsahu současných změn biodiverzity po deseti letech. Vesmír 90, 568-572.