Website Builder Free Web Templates Website Templates Web Design

4.2.2 Biogeografické filtry

Filtry jsou na rozdíl od koridorů více selektivní, neboť blokují průchod určitých druhů, zatímco jiné druhy jimi projdou. Na obou jejich stranách tak zůstává specifická flóra a fauna. Například Arabský poloostrov je velkým a poměrně striktním filtrem, umožňujícím pohyb mezi severní Afrikou a střední Asií jenom omezenému množství druhů savců, plazů, suchozemských ptáků, bezobratlých a xerofytních rostlin. Organismy vyžadující dostatek vody, jako jsou sladkovodní ryby, většina obojživelníků nebo lesní druhy, jsou zastaveny pouští.

Filtry mohou být biotické nebo abiotické povahy a obecně je můžeme poměrně snadno identifikovat, protože často tvoří přechod mezi dvěma biogeografickými oblastmi. Příkladem takového filtru je přechodová zóna souostroví Malé Sundy mezi Jávou a Novou Guineou. Ve směru ze západu na východ zde můžeme pozorovat postupné ubývání druhů plazů orientálního původu, zatímco v opačném směru pozorujeme ubývání australasijských druhů.

Obr. 64: Souostroví Malé Sundy mezi ostrovem Jáva a Novou Guineou slouží jako filtr šíření plazů mezi Austrálií a jihovýchodní Asií. Sloupce v grafu kvantifikují pokles v zastoupení indomalajských druhů na jednotlivých ostrovech ve směru východ-západ a australských druhů v opačném směru (Carlquist 1965, Lomolino et al. 2010).

 

<< Předchozí | Nahoru | Následující >>

 

Zdroje:

CARLQUIST, S. (1965): Island Life. Darden City, NY: Natural History Press.

LOMOLINO, M. V., RIDDLE, B. R., WHITTAKER, R. J. & BROWN, J. H. (2010) Biogeography, Fourth Edition. Sinauer Associates, Inc. ISBN 9780878934942

MACDONALD, G. M. (2003): Biogeography – Space, Time and Life. John Wiley & Sons, Inc. New York. ISBN 0-471-24193-8