Cinabarit   ::  HgS (rumělka)

Cinabarit je bez izomorfních vztahů k ostatním sulfidům.Je klencovou (trigonálně trapezoedrickou) stálou modifikací HgS. Druhá modifikace, kovově černý krychlový metacinabarit je vzácný. Krystaly cinabaritu jsou klencové nebo šestiboké, tabulkovité podle plochy spodové. Dvojčatí. Obvykle je v celistvých zrnitých až zemitých agregátech a povlacích. Štěpnost dokonalá.

Barva jasně červená (rumělková) až hnědavě červená. Lesk diamantový. V jemných šupinkách je průsvitný. Křehký, vryp červený, lom nerovný. Poměrně dobře rozpustný v HNO3, špatně elektricky vodivý. Při žíhání dmuchavkou na dřevěném uhlí vyprchá beze zbytku, žíháním v baničce dává rtuťové zrcátko.

  • tvrdost: 2 - 2,5
  • hustota: 8,1 g . cm-3

Animace krystalových soustav

Výskyt

Cinabarit je nízkoteplotní minerál, vznikající v různých asociacích za teplot kolem 100 oC, jehož naleziště náležejí většinou mladým pásemným pohořím. Přitom asi polovina známých vytěžených rud i jejich zásob na světě je soustředěna na malé území v Almadenu (Španělsko), těžba i zde již nedávno skončila. Koncem 90. let 20. století skončila po pěti stech letech těžba rtuťových rud i ve slovinské Idriji, dnes je zde pro veřejnost otevřena turistická část dolů s muzeem.

U nás v žílách sedimetárních Fe-rud na Dědově hoře u Hořovic, dále Krušná hora u Hudlic, Březina u Radnic, Horní Luby. Na Slovensku Rudňany, Nižná Slaná, Čuntava u Dobšiné, Poproč, Rákoš aj. Významná ložiska se dříve těžila v Itálii, Makedonii, Srbsku, Slovinsku (Idrija), Ukrajině, SRN, Mexiku, USA aj. Recentní sedimentární cinabarit vzniká též v některých horkých pramenech.

Význam

Skoro jediná vydatná Hg-ruda. Využití rtuti při získávání vzácných kovů z rud např. amalgámování zlata), v elektrotechnice, v chemickém průmyslu, v lékařství, pyrotechnice (tzv. třaskavá rtuť Hg(CNO), rozbušky) aj. Pro nepříznivé zdravotní (karcinogenní) a ekologické účinky rtuti na životní prostředí těžba cinabaritu skončena, rtuť je nahrazována jinými neškodnými prostředky (např. místo rtuťových teploměrů digitální, lihové, elektronické apod.)

doc. RNDr. Jiří Matyášek, CSc. |
prof. RNDr. Miloš Suk, DrSc. |
Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita |
Vstoupit na úvodní stránku webu |
logo Pedagogické fakulty
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU, 2007
| Stránky střediska na Elportále