Pyrit   ::  FeS2

V podobě příměsí obsahuje pyrit i malé až stopové podíly As, Co, Ni a ve formě jemných mechanických příměsí různých nerostů i Ag, Au, Tl, Zn. Je to nejhojnější sulfid a jeden z nejobyčejnějších nerostů vůbec. Krychlový (kubický). Tvoří dokonale omezené šestistěny, často pětiúhelníkové dvanáctistěny, mívá typické rýhování na plochách krychle. V krychlové (kubické), plošně centrované mřížce typu NaCl, jsou zdvojené ionty S mezi sebou velmi sblížené, ionty Fe jsou v rozích a středech ploch krychle. Často dvojčatí ve známé prorostlice "železného kříže". Nejčastěji se vyskytuje kusový, zrnitý, vtroušený a prorostlý s jinými sulfidy. Tvoří též celistvé agregáty s radiálně paprsčitou stavbou. Nachází se též ve formě ooidů, povlaků, pseudomorfóz a jako častý fosilizační materiál zkamenělin.

Je světle mosazně žlutý, často pestře naběhlý a barvou se podobá např. zlatu, chalkopyritu, markazitu, pyrhotinu. Od nich se liší mj. barvou vrypu, ten má hnědavě nebo zelenavě černý. Jeví nezřetelnou štěpnost. Má vysoký kovový lesk, nerovný nebo lasturnatý lom a je velmi křehký. Nemagnetický a špatný vodič elektřiny. Při > 570 °C se přeměňuje v pyrhotin. Je stabilnější modifikací FeS2 než méně hojný markazit. Rozpustný v HNO3, nikoliv v HCl. Na povrchu má často jemné povlaky limonitu na který snadno oxiduje. Žíháním v baničce pozbývá polovinu síry.

  • tvrdost: 6 - 6,5 (na rozdíl od chalkopyritu se nedá rýpat nožem)
  • hustota: 4,9 - 5,2 g . cm-3

Animace krystalových soustav

Výskyt

Pyrit vzniká za velmi rozličných podmínek - hydrotermálně, kontaktně, metasomaticky, v magmatitech (diority, gabra), metamorfitech (krystalické vápence, amfibolity, grafitické fylity), sedimentech (v redukčním prostředí v uhlí a rašelinách kde je biogenního původu, vápence, opuky, jílovité břidlice) a rudních žilách.

U nás např. Jílové u Prahy, Kutná Hora, Jáchymov, Velké Tresné, Chvaletice, konkrece "uhelných kyzů" u Duchcova, Mostu, Kladna, Radnic, v Fe-rudách u Zdic a Nučic. Na Slovensku Rudňany, Nižné Slovinky, Rožňava, Hnúšťa, Banská Štiavnica, Kremnica aj. Největší koncentraci pyritu na světě reprezentuje geosynklinální ložisko Rio Tinto ve Španělsku, kde bylo vytěženo nebo v zásobách (koncentrovaný až do více než 90% v rudě) zůstává cca 1 miliarda tun. Hojný je ve Švédsku, Itálii, Rumunsku, SRN, Francii, Uralu, Kavkazu, Kypru, USA, Mexiku, Turecku, Tasmánii aj.

Význam

Základní surovina pro výrobu H2SO4, zlatonosné pyrity jsou důležitou rudou Au, s příměsí chalkopyritu slouží jako Cu ruda, využití i k výrobě ozdobných předmětů.

doc. RNDr. Jiří Matyášek, CSc. |
prof. RNDr. Miloš Suk, DrSc. |
Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita |
Vstoupit na úvodní stránku webu |
logo Pedagogické fakulty
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU, 2007
| Stránky střediska na Elportále