Website Builder Free Web Templates Website Templates Web Design

6.6 Koloběh taxonů

Odlehlost ostrovů je vážnou překážou pro imigraci druhů, ale druhy, které dokáží tuto oceánskou bariéru překonat, mají vysokou šanci uspět při kolonizaci ostrova. Tyto nepříliš časté, ale víceméně pravidelné vpády nových kolonistů podmiňují fáze expanzí a kontrakcí areálů ostrovních druhů, které E. O. Wilson nazval cyklem taxonů.

Fáze 1 – Initial expansion

Druhem je obsazeno například celé souostroví. Jednotlivé populace jsou odděleny od pevniny, ale i od sebe navzájem. Zatím však nedochází k divergenci druhu. Druh obývá poměrně souvislé pásmo v celém souostroví a vykazuje jen malou geografickou variaci. Vzhledem k tomu, že tito kolonisté jsou většinou druhy se širokou nikou, osídluje druh většinu stanovišť na ostrově, včetně těch marginálních.

Fáze 2 – Ecological and evolutionary specialization

Populace se začínají přizpůsobovat stanovištím uvnitř ostrova a vykazují změny, jako je snížená schopnost šíření, změna velikosti těla nebo zvýšená specializace. Jednotlivé ostrovní populace se začínají lišit do té míry, že mohou vzniknout endemické poddruhy nebo dokonce druhy. Některé populace však vyhynou, proto je druh nyní nepravidelně rozmístěn v ostrůvkovitých populacích.

Fáze 3 – Initial contraction

Diferenciace a rozpad ostrovního areálu původního druhu způsobuje, že zůstává pouze několik reliktních endemických druhů, jejichž populace jsou vysoce specializované a omezené na určité prostředí.

Fáze 4 – Single island endemics

Reliktní populace se dále zmenšují následkem jejich extrémní specializace, která může být urychlená konkurencí nových imigrantů (fáze 1) až postupně zmizí z celého souostroví a budou pravděpodobně nahrazeny populacemi jiných druhů (fáze 3).

 

<< Předchozí | Nahoru | Následující >>

 

Zdroje:

LOMOLINO, M. V., RIEDLE, B. R., & BROWN, J. H. eds. (2006): Biogeography. 3rd edition. Sunderland, Mass.: Sinauer Associates. xiii, 845. ISBN 0-87893-062-0

WILSON, E. O. (1959): Adaptive shift and dispersal in a tropical ant fauna. Evolution 13: 122-144

WILSON, E. O. (1961): The nature of taxon cycle in the Melanesian ant fauna. American Naturalist 95: 169-193

WHITTAKER, R. H. ed. (1998): Island biogeography: ecology, evolution and conservation. Oxford: Oxford University Press. xi, 285 s. ISBN 0-19-850020-3