Website Builder Free Web Templates Website Templates Web Design

7. Biodiverzita

Pojem diverzita se prolíná všemi úrovněmi živé hmoty od diverzity biochemických drah v rámci buňky, přes genetickou diverzitu organismů, druhové složení biologických společenstev až po strukturu ekosystémů. Biodiverzita jako komplexní ukazatel stavu živé přírody má sama velmi různorodé definice. Např. Gaston a Spicer (2004) definují biodiverzitu následovně:

„Biological diversity or biodiversity is ‘the variety of life‘, and refers collectively to variation at all levels of biological organisation.“

Diverzita tedy může být měřena ve smyslu diverzity genů, druhové bohatosti, výskytu skupin druhů, biologických společenstev a procesů a to jak z hlediska kvantity (abundance, biomasa, pokryvnost atd.), tak jejich struktury. Může být měřena na všech prostorových úrovních od mikrohabitatů až po celou biosféru. V tomto textu však biodiverzitu chápeme pouze jako druhové bohatství neboli počet druhů na určitém území v určitém čase.

Jedna z nejznámějších otázek, která je biologům pokládána, zní: Kolik různých druhů živých organismů žije na Zemi? Odpověď na tuto otázku je stále záležitostí odhadů. Biologové zatím pojmenovali a popsali pouze malou část všech druhů, přibližně 2 miliony, ale mnohonásobně více jich zřejmě ještě zbývá objevit. Např. E. O. Wilson odhaduje, že tento počet se může pohybovat od 1 do 7 milionů druhů. Tropický ekolog Terry L. Erwin si však myslí, že celkové číslo je větší, pravděpodobně až 30 milionů druhů může čítat pouze tropický hmyz. K tomuto závěru dospěl díky studii v Panamě, kde pouze na 19 stromech objevil 1200 druhů brouků. Dále např. Nigel Stork odhadl, že na zemi může žít 10 až 80 milionů druhů členovců. Velkou komplikací ve stanovení skutečného čísla počtu druhů je však lidská činnost, neboť E. O. Wilson odhadl, že ztráta v tropickém lese může každoročně činit až 6 000 druhů.

Studium biodiverzity je dnes jedním z hlavních témat řešených na poli biogeografie, neboť odpovědi na otázky spojené s geografickým rozložením biodiverzity na Zemi nám mohou pomoci efektivněji chránit biologickou rozmanitost na všech úrovních od globální až po lokální.

Tab. 4: Známý a odhadovaný počet druhů na Zemi (Mora et al. 2011)

Tab. 5: Známý a odhadovaný počet druhů v Oceánu (Mora et al. 2011)

 

<< Předchozí | Nahoru | Následující >>

 

Zdroje:

COX, B. C. & MOORE, P. D. eds. (1999): Biogeography: an ecological and evolutionary approach. 6th edition. Oxford: Blackwell Science. ix, 298 s. ISBN 086542778X

GASTON, K. J. & SPICER, J. I. (2004): Biodiversity: an introduction, 2nd ed. Blackwell, Malden, Mass. ; Oxford.

LOMOLINO, M. V., RIEDLE, B. R., & BROWN, J. H. eds. (2006): Biogeography. 3rd edition. Sunderland, Mass.: Sinauer Associates. xiii, 845. ISBN 0-87893-062-0

MORA C., TITTENSOR D. P., ADL S., SIMPSON A. G. B., WORM B. (2011) How Many Species Are There on Earth and in the Ocean? PLoS Biol 9(8): 1-8