Lavičky
Doporučený ročník: 2.
Téma vyučovací hodiny: Gymnastika – akrobatická cvičení
Motivace: SLONI NEBO MYŠKY?
Rušná část
Pomůcky: lavičky (cca 1 lavička na 5 žáků)
Tato aktivita je podobná hře na molekuly. V tělocvičně jsou rozmístěny lavičky našíř v přibližně stejné vzdálenosti od sebe. Žáci volně běhají po tělocvičně. Na povel učitele „sloni“ nebo „myšky“se postaví na nejbližší lavičku v počtu, který učitel ukáže (řekne). Povel „sloni“ = stoj na lavičce a vytvoření chobotů z paží, povel „myšky“ = dřep na lavičce. Žáci, kterým se úkol nepodaří splnit, provedou tolik výskoků (otoček, výkopů, apod.) kolik je spolužáků na jedné lavičce. Poslední stanovený počet žáků na lavičce by měl být vhodný pro plynulý přechod do průpravné části.
Varianty:
- Učitel rozdělí žáky na myšky a slony – vždy určí kolik slonů a kolik myšek má být na jedné lavičce.
- Učitel udává tempo běhu tleskáním.
- Místo běhu mohou žáci poskakovat, pohybovat se cvalem, nebo ve vzporu podřepmo, po zapísknutí přejdou opět do běhu.
- Žáků musí být na lavičce tolik, kolikrát učitel zapískal.
- Během pohybu žáků po tělocvičně mezi lavičkami učitel se žáky recitují báseň, při které žáci buď těžce došlapují jako sloni, nebo se pohybují ve výponu lehce jako myšky.
Dupy dupy, klapy klapy,
čí jsou tyhle sloní tlapy?
Když ty tlapy zadupou,
třesou celou chalupou.
Zato myšky chodí tiše,
Mají tlapky jako z plyše.
Tiše myši ši ši ši,
Ať vás kocour neslyší.
Časová dotace: 3–5 min
Průpravná část
Pomůcky: 5 laviček (popř. více, záleží na počtu žáků – cca 1 lavička na 4 žáky)
1 | Popis |
stoj spojný bočně na lavičce
|
|
Cíl | rozvoj koordinace, uvolňování kloubních struktur | ||
Motivace | „Slon nebo myš?“ (velké pobyby = sloní, malé pohyby = myší) | ||
2 | Popis |
sed roznožný bočně na lavičce, chodidla na zemi, upažit
|
|
Cíl | protažení svalů zad a dolních končetin | ||
Motivace | „chápavý sloní chobot“ | ||
3 | Popis |
sed bočně na lavičce, vzpažit
|
|
Cíl | protažení svalů zad a dolních končetin | ||
Motivace | „myška běží po polici…“ | ||
4 | Popis |
vzpor vzadu sedmo roznožný skrčmo bočně na lavičce, chodidla na zemi
|
|
Cíl | protažení svalů trupu a krku | ||
Motivace | „sloní sprcha“ (slon nabere vodu ze studánky do chobotu a osprchuje se) | ||
5 | Popis |
Sed roznožný skrčmo bočně na lavičce, chodidla na zemi, strčit vzpažmo zevnitř, ruce v týl
|
|
Cíl | protažení svalů trupu | ||
Motivace | „sloní uši“ | ||
6 | Popis |
Sed roznožný skrčmo bočně na lavičce, chodidla na zemi, strčit vzpažmo zevnitř, ruce v týl
|
|
Cíl | protažení svalů trupu | ||
Motivace | „Kde je myška?“ | ||
7 | Popis |
sed roznožný skrčmo bočně na lavičce, chodidla na zemi, skrčit vzpažmo zevnitř, ruce v týl
|
|
Cíl | protažení vzpřimovačů páteře | ||
Motivace | „myš zaběhla do díry…“ | ||
8 | Popis |
stoj únožný levou, chodidlo na lavičce, upažit
|
|
Cíl | protažení svalů trupu a dolních končetin | ||
Motivace | „Jak je slon dlouhý?“ | ||
9 | Popis |
stoj přednožný levou, chodidlo na lavičce, vzpažit
|
|
Cíl | posílení svalů dolních končetin a zpevnění svalů trupu | ||
Motivace | „Jak je slon vysoký?“ | ||
10 | Popis |
vzpor stojmo bočně, dlaně na lavičku
|
|
Cíl | posílení svalů horních i dolních končetin | ||
Motivace | „myší závody“ | ||
11 | Popis |
stoj čelem k lavičce
|
|
Cíl | posílení svalů dolních končetin | ||
Motivace | „sloní cirkusové číslo“ |
Metodické poznámky:
Možné rozmístění žáků:
- vedle každé lavičky stojí v zástupu (maximálně) 4 žáci v přiměřených rozestupech z levé strany lavičky
- žáci stojí střídavě z pravé a levé strany lavičky.