Atletika

běhy
skoky
hody a vrhy

Cyklistika

silniční
dráhová
MTB

Esteticko-koordinační sporty

moderní gymnastika
sportovní gymnastika
krasobruslení
sportovní aerobik

Plavání


Raketové sporty

badminton
squash
stolní tenis
tenis

Rychlobruslení

rychlobruslení
in-line bruslení

Sportovní hry

basketbal
florbal
fotbal
házená
lední hokej
volejbal

Triatlon


Úpolové sporty

box
judo
karate

Vodní sporty

kanoistika - slalom
rychlostní kanoistika
veslování
windsurfing

Zimní sporty

běžecké lyžování
alpské lyžování
snowboarding
skoky na lyžích

Úvod
    Tato multimediální internetová učebnice s názvem Fyziologie sportovních disciplín byla vytvořena v rámci projektu FRVŠ 1825/2010. Přehledně zobrazuje fyziologické aspekty vybraných sportů. Učebnice je určena především pro studenty předmětu Fyziologie sportovních disciplín, který je vyučovaný na Fakultě sportovních studií Masarykovy Univerzity v Brně.    Tento materiál je současně přístupný veřejnosti a studentům z dalších fakult zabývajícími se podobnou problematikou. Jedná se o přiblížení této problematiky nejen samotným textem (teorií), ale především seznámení s charakteristikou sportů pomocí videí, názorných obrázků (např. zatěžované svaly při výkonu, somatografy), výstižných schémat (např. faktory sportovních výkonů), tabulek a grafů (funkční a somatické parametry sportovců).
    Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny do následujících podkapitol: Charakteristika sportu, Metabolická charakteristika výkonu, Funkční charakteristika výkonu, Specifické adaptace organismu na zátěž, Charakteristika sportovce, Trénink, Zdravotní rizika a Kineziologická analýza.

    Jsme si vědomi, že tento studijní materiál není zcela kompletní a je připraven k aktualizaci a neustálému doplňování jak aktuálních informací z odborné literatury, tak dalších videií, obrázků, tabulek a schémat.


     Martina Bernaciková