6. Měření krevního tlaku

6.1 Poznámky ke cvičení

Krevní tlak představuje tlak, kterým působí krev na stěnu cévy, kterou protéká. Je vytvářen působením srdce jako krevní pumpy a souvisí se stavbou a funkcí krevních cév. Krevní tlak je různý v různých částech krevního řečiště (Obrázek 6-1).

Běžně se tlakem krve míní arteriální (tepenný) krevní tlak, tedy tlak krve ve velkých tepnách. Jedná se o diagnosticky nejdůležitější tlak při určování hypertenze i aktuálního krevního tlaku pacienta. Tlak se zvláště ve velkých cévách mění také v závislosti na čase – nejvyšších hodnot dosahuje ve vypuzovací fázi srdečního cyklu (systolický tlak), nejnižších ve fázi plnění srdečních komor (diastolický tlak).

Změny krevního tlaku a rychlosti toku krve v různých částech krevního řečiště.
Změny krevního tlaku a rychlosti toku krve v různých částech krevního řečiště.
Obrázek 6-1 Změny krevního tlaku a rychlosti toku krve v různých částech krevního řečiště.

Arteriální krevní tlak je esenciálním parametrem při hodnocení kardiovaskulárního systému. Pro jeho základní stanovení lze použít různé typy přístrojů – auskultační, oscilometrický nebo kombinovaný (Obrázek 6-2). Při nutnosti sledovat kolísání tlaku tep po tepu (průběh tlaku v čase) lze použít také fotopletysmografické měření umožňující získat kontinuální křivku změny tlaku (například při diagnostice ortostatické hypotenze).

Rozdílné metody měření arteriálního krevního tlaku.
Rozdílné metody měření arteriálního krevního tlaku.
Obrázek 6-2 Rozdílné metody měření arteriálního krevního tlaku.
Komentář: Auskultační metoda zaznamenává přímo systolický tlak v okamžiku záchytu zvukových fenoménů vznikajících na podkladě turbulencí ve stěně cévy (to je později, než je skutečný čas počínající oscilace). Diastolický tlak je zaznamenán při vymizení zvukových fenoménů. Není možné z auskultační metody zjistit střední tlak přímo. Oscilometrické měření naopak přímo registruje pouze střední arteriální tlak, a to v okamžiku maximální amplitudy oscilací. Systolický a diastolický tlak je dopočítán pomocí koeficientů (mohou se lišit u různých přístrojů, novější přístroje mají adaptabilní výpočty koeficientů), které bývají blízké 0,5x max. amplitudy u systolického tlaku a 0,8x max. amplitudy u diastolického tlaku.

Pro všechny typy přístrojů platí stejná hodnotící kritéria a tabulky (Tabulka 6-1). Přestože jsou hodnoty krevního tlaku víceméně ustálené, mohou se napříč státy mírně lišit i s ohledem na možnosti měření nebo také doporučeních závislých na etnických specifikách ohledně hodnot krevního tlaku.

Tabulka 6-1 Definice a klasifikace krevního tlaku pro měření v ordinaci (zdroj: Doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze ČSH 2017)

Kategorie Systolický arteriální tlak [mmHg] Diastolický arteriální tlak [mmHg]
Optimální <120 ˂80
Normální 120-129 80-84
Vysoký normální 130-139 85-89
Hypertenze 1. stupně 140-159 90-99
Hypertenze 2. stupně 160-179 100-109
Hypertenze 3. stupně ≥180 ≥110
Izolovaná systolická hypertenze ≥140 ˂90

V České republice jsou doporučené hodnoty krevního tlaku vytvářeny Českou společností pro hypertenzi (ČSH), která svá doporučení zakládá na doporučeních vydávaných Evropskou kardiologickou společností (ESC). Tato doporučení se neustále vyvíjejí a jsou pravidelně aktualizována, konzultována a upravována pro jednotlivé země, které je využívají.

Tabulka 6-2 Hodnoty krevního tlaku užívané k definici hypertenze při různých typech měření (zdroj: doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze ČSH 2017)

Systolický tlak [mmHg] Diastolický tlak [mmHg]
Měření TK v ordinaci ≥140 ≥90
Ambulantní 24hodinové monitorování TK ≥130 ≥80
· Průměr v denní době ≥135 ≥85
· Průměr v noční době ≥120 ≥70
Měření TK doma ≥135 ≥85
Automatický měřič TK ve zdravotnickém zařízení bez přítomnosti personálu ≥135 ≥85

Jedním ze zásadních faktorů ovlivňujících naměřenou hodnotu TK, který je často podceňován, je poloha měřené osoby. Tabulkové hodnoty používané jako reference jsou měřeny vždy v sedě, s rovnými zády opřenými plně o židli, nohy jsou volně a nejsou položeny přes sebe, měřená ruka leží volně podél těla nebo je opřená o stůl a pacient v průběhu měření nemluví. Tato doporučení jsou důležitou součástí správného měření, protože jsou schopna zásadně pozměnit hodnotu aktuálního tlaku (5-40 mmHg, Tabulka 6-3). Nestandardně měřený tlak není porovnatelný s předchozími měřeními ani s tabulkami a jeho výpovědní hodnota je značně snížená.

Tabulka 6-3 Možné typy a míra zkreslení aktuální hodnoty TK (zdroj: American Diagnostic Corporation)

Možné typy a míra zkreslení aktuální hodnoty TK (zdroj: American Diagnostic Corporation)
Možné typy a míra zkreslení aktuální hodnoty TK (zdroj: American Diagnostic Corporation)

Dalším faktorem, který ovlivňuje měření, je denní doba. Cirkadiální rytmy přirozeně mění srdeční aktivitu a s ní také krevní tlak. Fyziologicky, v závislosti na hormonální aktivitě melatoninu a kortizolu, dochází k tzv. rannímu vzestupu krevního tlaku okolo 5. – 6. hodiny ranní a nadále stoupá k dennímu maximu. Ta koreluje s nejvyšší hladinou kortizolu kolem 12. – 15. hodiny odpolední. V podvečer a v noci dochází k přirozenému vzestupu hladiny melatoninu, který je jedním z faktorů, který má vliv na pokles srdeční frekvence i krevního tlaku. Při diagnostice hypertenze je proto vhodné monitorovat krevní tlak 24hodin pomocí holterovského měření.


Kontrolní otázky

Oscilometrickou metodou měření krevního tlaku:

naměříme střední tlak krve a hodnoty systolického (STK) a diastolického tlaku krve (DTK) jsou dopočítány.
naměříme hodnotu STK a hodnoty středního tlaku krve a DTK jsou dopočítány.
naměříme hodnoty STK a DTK a hodnota středního tlaku krve je dopočítána.
naměříme hodnotu středního tlaku krve a DTK a hodnota STK je dopočítána.

Auskultační metodou měření krevního tlaku:

naměříme hodnotu středního tlaku krve a hodnota diastolického tlaku krve (DTK) se obvykle dopočítá. Hodnota systolického tlaku krve (STK) se naměří nebo je vypočítána v závislosti na přístroji.
naměříme hodnotu STK, hodnoty středního tlaku krve a DTK jsou dopočítány.
naměříme hodnoty STK a DTK.
naměříme hodnoty středního tlaku krve a DTK, hodnoty STK jsou dopočítány.

Auskultační metoda vyšetření krevního tlaku:

je založena na snímání tlakových oscilací ve vyšetřovací manžetě.
je založena na poslechu Korotkovových fenoménů při upouštění tlaku v manžetě.
je založena na vyhodnocení pulzové amplitudy promítající se do tlakové manžety.
umožňuje nejlepší vyšetření středního arteriálního tlaku.